9. února 2015 8:08, aktualizováno  15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát dal dvakrát tolik na propagaci vědy než na výzkum, zjistili kontroloři

Nejvyšší kontrolní úřad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší kontrolní úřad | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

PRAHA Ministerstvo školství dalo na propagaci vědy zhruba dvakrát více peněz než na její uplatnění v praxi. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), sdělila to mluvčí kontrolorů Olga Málková.

Podle NKÚ může takový postup vést k tomu, že nevzniknou nová pracovní místa a sníží se konkurenceschopnost České republiky. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) uvedl, že NKÚ neměl rozdělení peněz na různé účely komentovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se dopady popularizace výzkumu, vývoje a inovací na konkurenceschopnost projeví až za mnoho let.

Úřad prověřoval použití peněz z evropských fondů a státního rozpočtu na popularizaci vědy a komerční uplatnění výsledků vývoje. Kontrolováno bylo ministerstvo školství i vybraní příjemci podpory.

„Na propagaci a popularizaci ministerstvo mezi lety 2009 až 2014 rozdělilo 3,7 miliardy korun, zatímco na podporu využití výsledků výzkumu a vývoje v komerční sféře připadlo jen 1,4 miliardy,“ oznámila Málková.

Nejistá nová pracovní místa

„Podpora propagace na úkor uplatnění vědeckých výsledků v praxi může vést k tomu, že nevzniknou nová kvalifikovaná pracovní místa a neposílí se výzkumný, vývojový a inovační potenciál České republiky, a tedy ani její konkurenceschopnost,“ uvedla mluvčí NKÚ.

Marcel Chládek

Marcel Chládek

Podle ministra Chládka však NKÚ nepřísluší tuto záležitost komentovat. „Jestli má být více na popularizaci nebo méně, je spíše rozhodnutí politické, které vzniklo někdy v roce 2008. Bylo to odsouhlasené Evropskou komisí,“ uvedl Chládek. Podle Bělobrádka má komerční uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v gesci zejména ministerstvo průmyslu.

Pavel Bělobrádek

Pavěl Bělobrádek

Bělobrádek zdůraznil, že popularizace vývoje, výzkumu a inovací je žádoucí. „K tolik potřebné podpoře přírodovědného a technického vzdělání se v ČR přistoupilo právě až v několika posledních letech, tedy v období, které zkoumá kontrolní akce NKÚ,“ uvedl vicepremiér v tiskovém prohlášení.

Ministerstvo také podle kontrolorů odkládalo vyhlášení výzev na předložení projektových žádostí. „V kombinaci s dlouhým posuzováním žádostí to vedlo ke zpomalování projektů. Doba od termínu, do kterého měli zájemci o dotace předložit své projekty, do rozhodnutí o tom, jestli peníze získají, trvala v průměru 14 měsíců,“ sdělila Málková.

Dlouho trvalo i řešení případů, kdy stát odhalil, že příjemci využili peníze v rozporu s tím, na co dotace získali. V jednom případě se řešení nesrovnalostí dokonce protáhlo na dva roky. Zjištěné nedostatky ale podle NKÚ neohrožují čerpání evropských dotací.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz