Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Stát dává lepší platy než firmy

Česko

Měsíční plat ve státní sféře činí o dva tisíce korun víc * Odbory přesto dál odmítají snížení mezd

PRAHA Krize nekrize, platy v Česku v prvním pololetí rostly. A pracovat pro stát se průměrným zaměstnancům vyplácí více než bojovat o živobytí v soukromé sféře. Vyplývá to ze včera zveřejněných statistik ministerstva práce a sociálních věcí.

V řeči tvrdých čísel: medián hrubé měsíční mzdy, který na rozdíl od průměrné mzdy není ovlivněn extrémy a vyjadřuje tak převažující výši mzdy, se v soukromém i státním sektoru zvýšil o zhruba dvě procenta. Zatímco ve firmách vzrostl z 20 992 na 21 420 korun, státní úředníci si polepšili ještě více – z 22 923 na 23 380 korun.

Skutečnost, že v současnosti je pro průměrné zaměstnance „státní“ práce výhodnější než práce v soukromých firmách, potvrzují i další údaje. Medián hodinového výdělku dosáhl ve státní sféře 133 korun, ve firmách jen 121,50 korun. A to i přesto, že ve státní sféře se podle statistik ministerstva pracuje méně.

„Státní“ zaměstnanci si odpracovali měsíčně v průměru 154,4 hodiny, zato v soukromých firmách se pracovalo skoro o čtyři hodiny více, celkem 157,3 hodin.

Za povšimnutí stojí i skutečnost, že se v podnikatelské sféře zvýšil meziročně počet odpracovaných přesčasových hodin (o 0,6 hodiny za měsíc), klesla doba strávená na dovolené (o 1,3 hodiny za měsíc) a opět mírně klesla neodpracovaná doba z důvodu nemoci (o 0,3 hodiny za měsíc).

I přes výše zmíněná data i včera odboráři odmítali plán vlády na snížení objemu peněz pro státní zaměstnance v příštím roce o deset procent. „Nízké platy se stanou rozhodujícím důvodem k odchodu zejména vysoce kvalifikovaných zaměstnanců ze sektoru veřejných služeb a správy,“ uvedla Českomoravská komora odborových svazů v písemném prohlášení.

Předseda odborové komory Jaroslav Zavadil řekl LN, že statistika výše platů ve státní a soukromé sféře zveřejněná ministerstvem práce a sociálních věcí je zkreslující. „Kvalifikace lidí v nepodnikatelské sféře je vyšší, což zkresluje vypovídací hodnotu statistik,“ vysvětluje Zavadil. Zatímco v soukromé sféře pracuje 12,7 procenta vysokoškolsky vzdělaných lidí, ve státní sféře jich bylo více než dvojnásobek – 26,9 procenta.

Na možné zkreslení statistik upozornil také Jan Bubeník, řídící partner personální společnosti Bubenik Partners. „V podnikatelské sféře došlo i vlivem hospodářské recese ke zvýšení podílu variabilních složek platu na úkor fixních, které jsou nižší. V případě úspěšného hospodaření mohou zaměstnanci inkasovat vyšší odměny, na které ve státní sféře nedosáhnou,“ řekl Bubeník.

Vyšší platy ve státní sféře oproti soukromým firmám svědčí podle ekonoma České spořitelny Petra Zahradníka o nižší efektivitě platů ve státní sféře. „V době recese je logické, že tlak na efektivní využívání mezd je vyšší mezi firmami než ve státní správě,“ řekl Zahradník.

Ekonomové se shodují, že platy ve státní sféře ani přes plánované vládní škrty klesat nemusejí. Musí ale dojít k jejímu zeštíhlení.

Pokračování na straně 19

Stát dává lepší platy než soukromé firmy

Dokončení ze strany 1

Plánované škrty ve vládních výdajích na mzdy by neměly zapříčinit výrazný pokles mezd.

„Plošné škrty by byly nejhorším možným řešením,“ upozorňuje ekonom České spořitelny Zahradník. „Mělo by se přistoupit k personálním a výkonovým auditům a podle nich nastavit ohodnocení pracovníků ve státní správě podobně, jako se to děje v soukromém sektoru.“

Po reformě státní správy volá i Bubeník. „Politici dosud neměli chuť si tuto početnou část elektorátu znepřátelit tím, že by jim výrazně snižovali platy. Nyní, na počátku volebního období, by ale k reformě přistoupit měli,“ řekl Bubeník.

Rozdíly v platech ve státní a soukromé sféře by se měly již v příštím roce začít snižovat. Zatímco ve státní sféře budou stagnovat, platy ve firmách, zejména exportně orientovaných, budou růst. „Zatím nelze očekávat růst platů o více než 3–4 procenta za rok. Na pětiprocentní růst si budeme muset počkat do roku 2013 nebo i déle,“ řekl Zahradník.

***

PROFESE, KDE NEJvÍCE ROSTLY A KLESALY MZDY

(první pololetí 2010, hrubá mzda, nárůst a pokles v procentech)

Soukromá sféra

1. Obsluha gumárenských

strojů 22 518 14,7 %

2. Kováři 20 580 11,1 %

3. Dělníci elektrických

zařízení 17 948 10,6 %

Státní sféra

1. Zdravotní

sestry 26 129 10,4 %

2. Kuchaři 13 970 9,2 %

3. Školníci 14 195 8,3 %

Soukromá sféra

1. Technici v lesnictví

a zemědělství 24 989 -6,5 %

2. Tesaři

a truhláři 20 979 -1,9 %

3. Zedníci 19 949 -1,8 %

Státní sféra

1. Učitelé na

základní škole 24 536 -0,2 %

Zdroj: MPSV

Komentář k tématu čtěte na straně 15

Graf

JAK PLATÍ STÁT A JAK PLATÍ FIRMY? (první pololetí 2010)

soukromá sféra státní sféra(v korunách)

měsíční mzda

21 420

23 380

hodinový výdělek

121,50

133

pracovní doba za měsíc

157,3

hodin

154,4

hodin

Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí

Autor: