Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát má peníze na bydlení. Ale míň, než doufal

Česko

PRAHA Vláda hodlá i letos dotovat výstavbu bytů pro sociálně slabé, ale rozsah dotací je oproti dosavadním představám značně omezen.

Zatímco původní plán počítal s výstavbou až 2000 bytů do konce roku 2010, současné rozpočtové možnosti příslušného státního fondu pokryjí výstavbu maximálně 400 těchto bytů, uvedli včera zástupci ministerstva pro místní rozvoj.

Od startu programu fond eviduje celkem 19 žádostí o dotaci.

Nájemní sociální byty jsou určeny hlavně pro sociálně slabší domácnosti, lidi se sníženou soběstačností a seniory starší 75 let. Jde o skupinu populace, která si nemůže pořídit nebo udržet bydlení v tržním sektoru. „V současné době nejistého financování Státního fondu rozvoje bydlení ale není jasné, jak dlouho a v jaké míře tento program bude fungovat,“ varoval ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Podporu výstavby sociálního bydlení schválila vláda loni v srpnu, zmiňovaný fond program odstartoval v polovině října.

Stavitelé sociálních nájemních bytů mohou získat státní dotaci až půl milionu korun na jeden byt. Peníze lze čerpat nejen na zcela novou výstavbu, ale i na změnu existujících staveb.

Ta je v mnoha případech finančně méně nákladná a v takovém případě je horním limitem dotace částka 420 tisíc korun.

Byty pro sociálně potřebné a seniory jsou podporovány také programem ministerstva pro místní rozvoj, na letošní rok je vyčleněno 200 milionů Kč.

Podmínkou pro přidělení dotací je, že nájemní sociální byty budou sloužit osobám z cílové skupiny alespoň deset let od dokončení stavby. Po uplynutí této doby bude možné byty nabídnout na trhu za smluvní nájemné či je změnit na vlastnické bydlení. Stavitelé ale musejí splnit řadu dalších podmínek. Například podlahová plocha sociálního bytu nesmí překročit 120 metrů čtverečních.

***

Zatímco původní plán počítal s výstavbou až 2000 bytů, fond má teď peníze na 400 bytů

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...