Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Stát manipuloval vyšetřování pádu IPB

Česko

NOVÁ FAKTA Manažeři Nomury čelili účelovému stíhání, vyplývá z odtajněných smluv

PRAHA Státní orgány se pokoušely zasahovat do trestního vyšetřování, aby zajistily Česku výhodnější pozici ve sporu s japonskou investiční bankou Nomura o náhrady škod po zkrachovalé bance IPB.

Stalo se tak na přelomu let 2005 a 2006, vyplývá z dosud utajovaných dokumentů. Ty včera zveřejnilo ministerstvo financí na popud šéfa resortu Miroslava Kalouska.

„Stát a ČSOB nevhodně zasahovaly a působily na trestní vyšetřovaní,“ uvádí se v důvodové zprávě ministerstva financí. „Právní kanceláře České národní banky, ministerstva financí a také ČSOB vypracovaly v různých časových obdobích stanoviska, ve kterých doporučily zahájit trestní stíhání za účelem využití těchto stíhání jako nátlakového nástroje na bývalý management a bývalé akcionáře IPB, vhodného instrumentu pro vyvinutí tlaku na Nomuru, získání materiálů a dokumentů v souvislosti s probíhajícími spory u českých a zahraničních soudů a tribunálů a také jako mediálního argumentu,“ píše se doslova ve zmiňovaném dokumentu.

O co šlo? Nomura začala po Česku vymáhat odškodné poté, co Zemanova vláda rozhodla v červnu 2000 o bleskovém předání krachující IPB do rukou ČSOB. V mezinárodní arbitráži Nomura žádala 40 miliard korun. Česko na to mimo jiné reagovalo iniciováním trestního stíhání bývalých špičkových manažerů Nomury. V listopadu 2006 ale uzavřelo s Nomurou dohodu, podle níž český stát zaplatí „pouze“ 3,6 miliardy korun.

Česká vláda se výměnou zavázala stáhnout žaloby vůči Nomuře a také se pokusila zastavit již probíhající trestní stíhání. Protože český právní řád zastavení stíhání ve veřejném zájmu neumožňoval, zplnomocnil Topolánkův kabinet tehdejšího ministra financí Vlastimila Tlustého, aby žádal prezidenta Klause o amnestii manažerům Nomury. Klaus to ale zamítl. Tlustý řekl LN, že k manipulaci s vyšetřováním nakonec nedošlo. „Vyšetřování, která probíhala, byla dokončena,“ uvedl.

Více čtěte na straně 13

***

Šlo o akcie českých pivovarů

Policie začala v roce 2006 stíhat manažery Nomury. Čelili podezření, že zneužili informaci v obchodním styku při prodeji akcií českých pivovarů SABMiller za 24 miliard korun. Nomura se prý neoprávněně obohatila o více než 7 miliard korun.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...