Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát musí odškodnit Chadimovou

Soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud | foto: Reprofoto

PRAHA  Stát musí zaplatit odškodnění Martě Chadimové, aktérce jednoho z nejdelších a nejznámějších procesů v historii Česka. Včera o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva.

Chadimová ovšem jasným vítězem není. Chtěla totiž 86 milionů, ale štrasburský soud rozhodl, že jí má Česko dát jen o něco více než 700 tisíc korun.

„Soud ve Štrasburku zvážil argumenty a nepochybně rozhodl spravedlivě. Já si myslím, že další komentář ani není nutný,“ řekl LN vládní zmocněnec Česka pro Evropský soud Vít Schorm s tím, že požadavky Chadimové byly „naprosto přemrštěné“. Sama Chadimová se včera k verdiktu nevyjádřila. Telefon na jejím čísle vzala redaktorovi LN neznámá žena a po otázce, zda je Marta Chadimová, se slovy „bohužel ne“ zavěsila.

Na peníze má Chadimová nárok proto, že policie a justice nebyly déle než deset let schopny zjistit, jestli bývalá disidentka podváděla při restitucích. Už v roce 1991 požádala stát, aby jí vydal dům na pražském Loretánském náměstí, který prý zdědila po otci. Dům o rok později dostala, ale zároveň ji policie obvinila z toho, že zfalšovala podklady k restituci.

V roce 1994 převzala její případ justice a zuby si na něm postupně vylámali celkem čtyři soudci. Chadimová už sice v roce 1995 dostala amnestii od prezidenta Václava Havla, ale dalších osm let trvala neochvějně na tom, že její případ musí projednat soud.

Názor změnila až v říjnu 2003, krátce poté, co ji soudy s odkazem na zfalšované materiály dům sebraly. Trestní proces tak po devíti letech z její vůle skončil, ale o vlastnictví domu ještě stále není úplně rozhodnuto. Nejvyšší soud totiž v září 2004 předchozí verdikty z formálních důvodů zrušil. 

Česko potrestal štrasburský soud za nepřiměřenou délku procesu a také za to, že úřady nerespektovaly rozhodnutí Ústavního soudu, který nařídil zničit všechny nahrávky rozhovorů mezi Chadimovou a jejím obhájcem. O vině Česka rozhodl štrasburský soud již před rokem a dal oběma stranám šanci, aby se na výši odškodnění dohodly. Požadavky Chadimové byly ale podle Schorma nepřiměřené, a proto musel soud zasednout znovu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!