Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát ocení dílo Milana Kundery

Česko

Romanopisec a esejista Milan Kundera se stal letošním laureátem Státní ceny za literaturu.

PRAHA Státní cenu za literaturu v letošním roce získá Milan Kundera. Oznámila to včera ČTK s odvoláním na zdroj z Obce spisovatelů. Tato skutečnost přitom měla být oznámena až na pondělní tiskové konferenci ministerstva kultury. Ministerstvo kultury se k tomu, že ČTK takovou zprávu vydalo, včera odmítlo jakkoliv vyjádřit.

Obec spisovatelů pak odmítla, že by ČTK takovou informaci poskytla. Nicméně formulace „zdroj z Obce spisovatelů“ může znamenat, že jméno letošního laureáta Státní ceny za literaturu prozradil kterýkoliv z dlouhé řady členů této organizace.

Slavnostní předání ceny, s níž je spojena finanční částka tří set tisíc korun, se uskuteční 25. října. Ve Francii žijící spisovatel si však cenu osobně nepřevezme - stejně jako nebyl účasten v roce 1994 předání Ceny Jaroslava Seiferta za román Nesmrtelnost a loňského předání Ceny Ladislava Fukse.

Nesnesitelná lehkost bytí Státní cenu za literaturu obnovil v roce 1995 tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid. Na Milana Kunderu se tak nyní dostalo po Ivanu Divišovi, Emilu Julišovi, Milanu Jankovičovi, Vladimíru Macurovi, Josefu Škvoreckém, Karlu Šiktancovi, Věroslavu Mertlovi, Květě Legátové, Petru Kabešovi, Pavlu Bryczovi, Edgaru Dutkovi a Vladimíru Körnerovi.

V loňském roce vyšel konečně i v České republice Kunderův román Nesnesitelná lehkost bytí a svazky esejů Kastrující stín svatého Garty a Nechovejte se tu jako doma, příteli. Státní cenu za literaturu ale není nutné udělovat za konkrétní dílo. Vladimír Körner ji vloni obdržel „za dosavadní literární tvorbu“. V 90. letech Milan Kundera začal psát romány francouzsky. České verze románů tak neexistují, a proto dochází k paradoxní situaci. V českém jazyce je totiž k dispozici méně autorových děl než v mnoha jiných jazycích. Milan Kundera postupně „počešťuje“ pouze své eseje. Nejnověji vyšel v nejnovějším, osmém čísle měsíčníku Host esej Díla a pavouci.

Autor: