Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Stát přijde o 941 milionů

Česko

Brněnský soud rozhodl, že strojírenské firmy dostanou zpět téměř miliardovou pokutu

PRAHA Krajský soud v Brně včera zrušil rozhodnutí antimonopolního úřadu, který loni udělil několika nadnárodním strojírenským gigantům pokutu za kartelovou dohodu.

„Krajský soud nezpochybňuje, že mezi firmami mohl být uzavřen kartel. Přesto jsme dospěli k závěru, že pokuta je neoprávněná, protože firmy byly už jednou pokutovány Evropskou komisí,“ řekl LN soudce brněnského krajského soudu David Raus.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina ale rozhodnutí soudu odmítá. „V době, kdy ke kartelu docházelo, jsme ještě nebyli členy Evropské unie, takže naše pokuta je oprávněná,“ konstatoval Pecina.

Podstata kauzy spočívá v tom, že se velké firmy jako Siemens, Toshiba, Mitsubishi Electric nebo Fuji Electric od roku 1988 do roku 2004 společně domlouvaly na postupech při nabídkách tendrů. Sdělovaly si ceny svých nabídek a jedna z nich si poté vždy zakázku zajistila.

Jen v Česku šlo od července 2001 do dubna 2004 o zakázky v hodnotě sedmi set milionů korun.

Společnosti ale kartelovou dohodu odmítají. „Problém je v tom, že v tomto období jsme v České republice neprodali ani jeden výrobek, na jehož ceně jsme se údajně s ostatními společnostmi domlouvali,“ podotkl mluvčí Siemensu Petr Sedláček.

Pecina ale tyto argumenty odmítá. „Je sice pravda, že nic neprodali. Jenže tyto firmy se předtím setkaly například ve Vídni, kde se domluvily, kdo a co a za kolik v Česku prodá,“ uvedl Pecina. Podle Rause by přesto stát neměl otálet a zhruba 941 milionů korun společnostem vrátit. „Rozhodnutí je pravomocné, takže vrácení peněz může nastat okamžitě,“ dodal Raus.

Ministerstvo financí ale s navrácením peněz nijak nepospíchá. „Zatím jsme nedostali písemné rozhodnutí soudu. Navíc to ještě není definitivní verdikt. Antimonopolní úřad se určitě obrátí na kasační soud,“ informoval mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

To potvrzuje rovněž Pecina. „Podáme stížnost na kasační soud a zároveň předběžné opatření proti tomu, aby stát už nyní nemusel vracet peníze,“ dodal Pecina. Peníze na vrácení pokuty by ale stát v situaci, kdyby bylo potvrzeno rozhodnutí soudu, musel v rozpočtu najít. „My sice máme určité rezervy na takovéto případy, ale všechno by pokrýt nedokázaly,“ řekl Haas.

Firmy vytvářely kartelové dohody, díky nimž si rozdělovaly zajímavé zakázky

Autor: