12. listopadu 2009 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát zapomněl na oslavy výročí 17. listopadu

Průvod studentů 17. listopadu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvod studentů 17. listopadu | foto: Tomáš KristČTK

PRAHA Zatímco Berlín slavil tento týden "svůj" pád Zdi ve velkém stylu, Česko se příští týden s dvaceti lety od 17. listopadu 1989 vypořádá mnohem skromněji. Stát dal totiž od pořádání většiny akcí ruce pryč, a nebýt občanských sdružení, nedělo by se v ulicích Prahy skoro nic.

Významné výročí znovuzískání svobody oslaví Češi komorně. V režii státu půjde o několik pietních akcí, jen v Senátu se uskuteční mezinárodní konference, na které vystoupí kromě českého premiéra Jana Fischera (bývalého člena KSČ) či exprezidenta Václava Havla i předsedové parlamentů postkomunistických zemí.

A velkolepé oslavy v centru Prahy? Nic takového. Pražský magistrát se totiž na rozdíl od berlínského s kulatým výročím vypořádal jen finanční podporou soukromých akcí. Také Hrad "monstrózní" oslavy odmítá a vláda naplánovala doprovodný program až na následující dny. I ten se však ponese spíš v akademickém duchu.

Proč? Podle Jiřího Weigla z prezidentské kanceláře je tradice oslav v Česku jiná. "Žádné napodobeniny Berlína nechystáme," řekl včera LN. "Pan prezident zastává názor, že je lepší tento den vzpomenout a oslavit mezi lidmi a s lidmi, tak jak to charakterizovalo i to dění před dvaceti lety," tvrdí Weigl.

V rámci sbližování s lidmi tak Václav Klaus využije 17. listopad například k propagaci své nové knihy Kde začíná zítřek. Autogramiádu má i jako bod ve svém plánu.

Na programu magistrátu jsou zase jen samé soukromé akce. Praha je "vzala za své", protože jim pomohla finančně. "Na všechny ty akce magistrát přispěl," řekl LN mluvčí Jiří Wolf. I na největší oslavy, pořádané občanským sdružením Opona, ale peníze zdaleka nepokryly náklady, a to magistrát nic samostatně neorganizuje.

Více informací a další články  k tématu si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku 

Ve čtvrtečních LN čtěte:

Stát zapomněl na oslavy 17. listopadu
(Výročí pádu komunismu bude v Česku bez oficiálních oslav)

Z Prahy žádná pozvánka nepřišla
(Oslavy budou v Praze bez zahraničních hostů)

Klaus chce vzpomínat mezi lidmi, ne pořádat divadlo

Mimo Prahu oslaví výročí s vtipem. A snad i s Havlem

Slovenský premiér Fico výročí ignoruje

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR PRO OCHRANU PRÁV DUŠEVNÍHO VLASTNICTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč