Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Státní rozpočet jako reformní fiasko

Česko

POLEMIKA

Ve svém komentáři (Drzý jako Sobotka, LN 3. 10.) mi Jaroslav Plesl vyčítá odvahu kritizovat návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2009. Nemohu si pomoci, ale pokud vláda předloží uprostřed americké finanční krize návrh rozpočtu, v němž počítá s růstem ekonomiky o 4,8 procenta a všichni v této zemi (včetně ČNB) vědí, že nic takového pro příští rok skutečně nepřipadá v úvahu, připadá mi úplně normální vyzvat vládu, aby své odhady hospodářského růstu v rozpočtu zreálnila. Stojí na tom důvěryhodnost příjmů, výdajů, deficitu i ministra financí. Je to nejslabší místo Topolánkova návrhu rozpočtu a je přirozené, že opozice na takové slabé místo poukáže. Jako bývalý ministr financí jsem nikdy nepředložil návrh rozpočtu, který by takto přestřeloval základní rozpočtové makroekonomické východisko. Naopak; proto, abych brzdil výdajový apetit ministerstev, jsem vždy volil konzervativní, velmi opatrný odhad hospodářského růstu. A byla to úspěšná metoda.

Ve srovnání s našimi reformami v letech 2002 až 2006 působí současná vládní rozpočtová a daňová politika jako smutné fiasko. Po vládní tzv. reformě veřejných rozpočtů, která měla podle slibů ODS zastavit zadlužování, bude v roce 2009 deficit veřejných financí (1,6 procenta HDP) dokonce vyšší než celkový veřejný schodek v roce 2007 (jedno procento HDP), tedy v roce před zahájením Topolánkovy reformy, v éře dobíhající rozpočtové politiky ČSSD.

To je velmi absurdní situace, kterou vláda raději vůbec nekomentuje. Musela by totiž přiznat, že její rozpočtová politika selhala a neplní slibované cíle. Podobně je to i s daněmi. Nízko- a středněpříjmové skupiny žádné snížení daně z příjmu prakticky nezaznamenaly, zato jim reálné příjmy a úspory zredukovala vysoká inflace, povzbuzená vládním zvyšováním nepřímých daní. To vše na samém počátku podstatného ekonomického ochlazení. Jsem přesvědčen o tom, že hospodářská politika ČSSD, spojená s vysokým růstem, nízkou inflací a poklesem deficitu i přímých daní pro nízko- a středněpříjmové skupiny byla úspěšnější než to, co po roce 2007 zažíváme v režii vlády Mirka Topolánka.

O autorovi| Bohuslav Sobotka, poslanec ČSSD

Autor: