Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda navrhuje schodek 252 miliard. Stát koupí firmu provozující plynovody

Česko

  15:50aktualizováno  20:34
Návrh rozpočtu České republiky na příští rok se schodkem 252 miliard korun jednomyslně schválila vláda Petra Fialy. Rozpočet musí vláda podle rozpočtových pravidel předložit Sněmovně do konce září. „Vláda do rozpočtu propisuje své priority. Plníme slib, že učitelé budou pobírat 130 procent průměrné mzdy,“ řekl po jednání vlády premiér. Jde přitom o průměrnou mzdu za loňský rok.

Návrh, který vláda posílá do Sněmovny, počítá s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,192 bilionu korun, oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura. Oproti původnímu návrhu ministerstva ze srpna se vláda rozhodla navýšit příjmy i výdaje o 19 miliard korun.

V návrhu rozpočtu na příští rok škrtá vláda běžné dotace za 46,1 miliardy korun. Nejvíc se to dotkne ministerstev průmyslu a obchodu, zemědělství, dopravy a školství, řekl Stanjura. Podrobnosti ministerstvo financí zveřejní v pátek nebo v pondělí.

Letos má stát hospodařit podle schváleného rozpočtu se schodkem 295 miliard korun.

K jednání o návrhu rozpočtu na příští rok se vláda sešla po jednání Sněmovny, která jednala o vládním úsporném balíčku, na němž návrh rozpočtu stojí.

Ministr zemědělství Marek Výborný na sociální síti X (dříve Twitter) oznámil, že vláda schválila také vyplacení mimořádné podpory pro zemědělce v sektorech, ovocnářství, zelinářství, chmele a chovu dojnic. „Poskytneme jim celkem 243 milionů korun,“ uvedl Výborný.

Již odpoledne premiér oznámil, že vláda také rozhodla o nákupu 24 amerických nadzvukových stíhaček F-35. Za stíhačky Česko zaplatí 106 miliard korun, dalších 44 miliard půjde na přípravu jejich provozu v Česku, řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Stát se rozhodl koupit firmu NET4GAS, která provozuje síť plynovodů

Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely pověřila státní společnost ČEPS koupí firmy NET4GAS Holdings, která provozuje v Česku síť plynovodů. Cenu vláda neuvedla.

„Za společnost NET4GAS není náhrada. Jestli chceme do České republiky dovážet plyn, bude to mít na starosti právě ona. Nakupujeme tak základní stavební kámen české energetické bezpečnosti,“ řekl Síkela.

„Kontrakt by mohl být podepsán v pátek,“ řekl po jednání vlády Síkela. Jeden z akcionářů NET4GAS Holdings už podle něj transakci schválil, čeká se ještě na souhlas druhého.

Firmu NET4GAS Holdings napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent.

Domácnosti budou opět platit poplatky za obnovitelné zdroje

Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje jako před loňským říjnem, oznámili také po jednání vlády ministři Stanjura a Síkela.

Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny tak budou odběratelé opět hradit poplatek 599 korun. Podle kabinetu šlo o plošné opatření, které v době příznivějších cen energií není nutné.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!