Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Státní sociální podpora

Česko

Rodičovský příspěvek

Co se mění

Nový systém je třírychlostní

Nově zavedený systém třírychlostního čerpání rodičovského příspěvku

* umožňuje větší svobodu volby rodičů vybrat takový model péče o děti, který nejlépe vyhovuje jejich potřebám,

* vytváří podmínky pro pružnější skloubení pracovní dráhy s výchovou malých dětí,

* odpovídá moderním mezinárodním trendům péče o děti.

Co nabízí?

* Tři rychlosti čerpání rodičovského příspěvku v délce 2, 3 nebo 4 roky a tři varianty výměry rodičovského příspěvku: zvýšenou (11 400 Kč), základní (7 600Kč) a sníženou (3 800 Kč).

* U zdravotně postižených dětí je zachován nárok na rodičovský příspěvek do 7 let věku dítěte v základní výměře (7 600Kč) bez ohledu na zvolenou možnost čerpání rodičovského příspěvku před posouzením zdravotního stavu dítěte.

Tři rychlosti čerpání

Po peněžité pomoci v mateřství (22 týdnů věku dítěte, 31 týdnů u vícerčat) můžete volit: 1. Rychlejší čerpání - 11 400Kč do 24 měsíců věku dítěte, pokud máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši alespoň 380Kč za kalendářní den (celkový objem čerpání rodičovského příspěvku činí 216 600 Kč), 2. Klasické čerpání - 7 600Kč do 36 měsíců věku dítěte, pokud máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (celkový objem čerpání rodičovského příspěvku činí 235 600 Kč), 3. Pomalejší čerpání - 7 600Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále 3 800Kč do 48 měsíců jeho věku (celkový objem čerpání rodičovského příspěvku činí 224 200 Kč).

Kdy volíte rychlost

1. O rychlejší čerpání požádejte nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, kdy dítě dosáhne 22 týdnů věku (kdy rodiči končí vyplácení peněžité pomoci v mateřství, 31 týdnů u vícerčat).

2. O klasické čerpání požádejte nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém dítě dosáhne 21. měsíce věku.

Co byste neměli přehlédnout

* Volba doby a výše rodičovského příspěvku se vztahuje vždy k nejmladšímu dítěti v rodině.

* Nárok na rodičovský příspěvek má matka nebo otec (který musí při 2- nebo 3leté variantě splňovat obdobné podmínky pro pobírání peněžité pomoci jako matka).

* Po volbě je vybraná varianta nezměnitelná a nelze uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

* Pokud nepožádáte o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, bude vám po 21. měsíci roku věku dítěte vyplácen snížený rodičovský příspěvek (3 800Kč) v pomalejší variantě do 4 let věku.

* Při čerpání rodičovského příspěvku můžete pracovat, pokud zajistíte celodenní péči o dítě jinou zletilou osobou. Jinak může dítě mladší 3 let navštěvovat předškolní zařízení nejvýše 5 dnů v měsíci a dítě, které je starší než 3 roky, nejvýše 4 hodiny denně nebo 5 dnů v měsíci.

* Pokud nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, vztahuje se na vás pomalejší varianta.

Je některá z variant výhodnější?

* Žádná z rychlostí čerpání rodičovského příspěvku není prvoplánově zvýhodněna. Celkové objemy vyplácených peněz jsou přibližně stejné, mírně je nejvyšší u tříleté varianty.

* Dvouletá varianta je výhodná jak pro rodiče, kteří se chtějí vrátit dříve do práce, tak pro rodiny, které plánují dvě děti krátce po sobě. Pokud by se druhé dítě narodilo do dvou let a rodič si opět zvolí rychlejší čerpání, mohl by pobírat 11 400Kč až čtyři roky.

Rodiče, kteří mají na rodičovský příspěvek nárok ještě v prosinci 2007, musí o jeho nepřerušenou výplatu požádat osobně nebo písemně na kontaktních místech státní sociální podpory na úřadech práce (v Praze na úřadech městských částí) do konce ledna 2008. Požádají-li do konce dubna, bude jim vyplacen zpětně v plné výši.

Rodič pečující o dítě, které bude 1. ledna 2008:

* mladší 22 týdnů, se může rozhodnout pro rychlejší, klasickou či pomalejší variantu,

* mladší 21 měsíců a zároveň starší 22 týdnů (resp. 31 týdnů u vícerčat), se může rozhodnout mezi klasickou a pomalejší variantou,

* starší 21 měsíců a zároveň mladší 3 let věku, bude pobírat rodičovský příspěvek v základní výměře do 3 let věku dítěte a následně ve snížené výměře do 4 let věku dítěte,

* starší 3 let, bude pobírat rodičovský příspěvek ve snížené výměře do 4 let věku dítěte.

Komentář

Přestože dojde k mírnému snížení celkového objemu výdajů na rodičovský příspěvek, stále bude náš systém patřit mezi nejvstřícnější v Evropě v porovnání délky rodičovské dovolené a výše rodičovského příspěvku v poměru k průměrné mzdě. Čtyřleté pobírání rodičovského příspěvku není zavedeno nikde jinde v Evropě, v řadě zemí je naopak kratší než jeden rok. Česká maminka nebo tatínek mohou dosáhnout na stejnou výši rodičovského příspěvku jako například jejich rakouský protějšek (v Rakousku v přepočtu 11 500 Kč v roce 2006).

Zvýšení rodičovského příspěvku znamenalo mimořádné navýšení sociálních výdajů. Mezi roky 2006 a 2007 stouply tyto výdaje více než 2,5násobně. Platit 4 roky 40 % průměrné mzdy v nevýrobní sféře si formou rodičovského příspěvku nedovolí ani nejbohatší evropské ekonomiky. Vazba dávky na průměrnou mzdu v nepodnikatelské sféře znamenala vysoký nárůst výše dávky a s tím spojených financí ze státního rozpočtu. Tato vazba se ukazuje jako neobjektivní, protože vývoj mzdy nelze nijak ovlivnit.

Zároveň výše rodičovského příspěvku byla do konce roku 2007 taková, že řada příjemců rodičovského příspěvku, zejména bez kvalifikace nebo s nízkou kvalifikací, ve svém zaměstnání obdobné výše výdělku nedosáhne. To vedlo k situaci, kdy návrat do zaměstnání byl pro tyto rodiče finančně nevýhodný, což určitě není záměrem sociální podpory státu rodinám s dětmi. Přesto zůstane objem vyplácených dávek výrazně vyšší než koncem roku 2006.

S ohledem na výši dávky, délku nároku a snadnou dostupnost se ukázalo, že se rodičovský příspěvek může stát atraktivní dávkou pro migrující občany z okolních států Evropské unie.

Vázání možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku na rodiče, u kterého peněžitá pomoc v mateřství dosahuje alespoň výše 380 Kč denně, je mimo jiné opatřením proti možnému zneužívání této varianty. Část rodičů by mohla spekulovat, že si vyzvedne vyšší částku po dva roky a třetí, případně čtvrtý rok bude čerpat dávky z ostatních sociálních systémů.

Porodné

Co se mění

Porodné bude vypláceno v pevné výši, a to pro každé dítě 13 000 Kč. Tato dávka se již nebude automaticky zvyšovat při naplnění valorizačních podmínek, ale rozhodnutím vlády a následně Parlamentu ČR.

Komentář

Mezi roky 2005 a 2007, přičemž mimořádný nárůst se projevil již v roce 2006, došlo ke zdvojnásobení výdajů na porodné. Další zvyšování umožňovala automatická valorizace. I po mírném snížení porodného bude tato dávka výrazně vyšší než začátkem roku 2006. Výše porodného v České republice patří k vyššímu evropskému průměru. Neprokazuje se zároveň, že výše porodného je významným propopulačním opatřením. V řadě zemí, kde není porodné zavedeno vůbec, nebo je jeho výše menší než u nás, je vyšší porodnost.

Odstranění automatické valorizace této dávky a stanovení její výše pevnou částkou zamezí nekontrolovatelnému nárůstu těchto výdajů bez ohledu na momentální stav veřejných financí. Přídavek na dítě

Co se mění

* Přídavky budou vypláceny v pevné výši, která je odstupňovaná podle věku dítěte. Přídavek bude vyplácen ve třech částkách:

* Nárok na přídavek na nezaopatřené dítě do 26 let mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima rodiny.

* Odstraněn je automatický valorizační mechanismus zvyšování dávky.

Komentář

Proti minulému stavu, kdy na přídavky na děti dosáhly rodiny s příjmem až 4násobku životního minima, dojde ke zúžení okruhu příjemců této dávky zhruba o třetinu. To je vyváženo výrazným zvýšením daňových slev na děti a na vyživované manžele. Je to zároveň částečně opatření proti zneužívání sociálního systému, kdy se oba dva rodiče snaží žít pouze ze sociálních dávek a nejsou dostatečně motivováni hledat práci.

Sociální příplatek

Co se mění

Nárok na sociální příplatek bude mít rodič, který se stará alespoň o jedno nezaopatřené dítě, pokud rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje 2,0násobek životního minima rodiny.

Komentář

Snížením hranice příjmů rodiny ze 2,2násobku životního minima dojde ke zúžení okruhu rodin, které na dávku mají nárok, a zároveň ke snížení výše dávky. Změna bude nízkopříjmovým skupinám kompenzována nižšími daněmi.

Příspěvek na školní pomůcky

Co se mění

Příspěvek na školní pomůcky pro žáky prvních tříd je zrušen. Děti, které v roce 2007 začaly chodit do školy a splnily nárok na příspěvek, ale o tuto dávku si nepožádaly, o ni mohou požádat do konce června 2008. Peníze odpovídající ročně vyplacenému příspěvku na školní pomůcky zůstanou v resortu školství pro vybavení škol.

Komentář

Příspěvek na školní pomůcky byl vázán na výplatu přídavku na děti. Šlo o nesystémovou a významově zanedbatelnou dávku, nepříliš efektivně vynaloženou a vyplácenou zbytečně širokému okruhu rodin. Chyběla možnost kontroly skutečného využití tohoto příspěvku. Zároveň výše 1 000 Kč nestačila skutečně sociálně slabým rodinám na vybavení prvňáčka do školy. Těmto rodinám mohou být podobné výdaje hrazeny v systému dávek hmotné nouze.

Pohřebné

Co se mění

* Pohřebné bude náležet jednorázově osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte. To za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území České republiky.

* Výše pohřebného je stanovena pevnou částkou ve výši 5 000 Kč.

Komentář

Zužuje se okruh příjemců této dávky. Pohřebné zůstává pro ty případy, kdy náklady na pohřeb významně jednorázově zatíží rozpočty rodin pečujících o nezaopatřené děti. V řadě evropských zemí se podobná dávka vůbec nevyplácí.

Příspěvek při převzetí dítěte do pěstounské péče

Co se mění

* Je odstraněn automatický valorizační mechanismus zvyšování dávky.

* Částky příspěvku při převzetí dítěte do pěstounské péče jsou stanoveny v pevné částce.

Komentář

U dávek pěstounské péče, konkrétně u příspěvku při převzetí dítěte, nedochází k úsporám, pouze ke změně jejich výplaty v pevných částkách. Jejich výše se oproti původnímu stavu nemění.

Příspěvek na zvýšené životní náklady

Co se mění

Příspěvek na zvýšené životní náklady poskytovaný v maximální výši 200 Kč je zrušen.

Komentář

Dávka byla mj. poskytována osobám používajícím trvale ortopedické, kompenzační nebo jiné pomůcky na zvýšené výdaje s jejich používáním. Bližší podmínky pro její poskytování přitom nebyly stanoveny. Šlo o dávku nepříliš efektivně vynaloženou, která většinou nekryla skutečné zvýšení nákladů. Na druhou stranu byla poměrně snadno dosažitelná pro široký okruh osob. Toto opatření bylo nesystémové a bývalo často zneužíváno.

Forma čerpání Věk dítěte

rodičovského příspěvku až 0 22 týdnů týdnů až 22 21 týdnů měsíců až 21 24 měsíců měsíců až 24 36 měsíců měsíců až 36 48 měsíců měsíců

rychlejší čerpání PPM* zvýšená výměra zvýšená výměra

klasické čerpání PPM základní výměra základní výměra základní výměra

pomalejší čerpání (po PPM) PPM základní výměra snížená výměra snížená výměra snížená výměra

pomalejší čerpání (nárok na PPM nevznikl) základní výměra základní výměra snížená výměra snížená výměra snížená výměra

* Peněžitá pomoc v mateřství (celkem 28 týdnů, končí obvykle 22 týdnů po porodu)

Věk nezaopatřeného dítěte Výše v přídavku Kč od 1. na ledna dítě 2008 měsíčně

do 6 let 500

6-5 let 610

15-26 let 700

Úplná rodina (oba rodiče) Životní Hranice čistého příjmu

s počtem nezaopatřených dětí minimum rodiny v Kč měsíčně *

jedno do 6 let 7 080 14 160

dvě 5, 8 let 9 040 18 080

tři 5, 8, 12 let 11 000 22 000

čtyři 5, 8, 12, 16 let 13 250 26 500

* pro nárok na sociální příplatek od 1. ledna 2008 (2,0násobek životního minima rodiny)

Věk dítěte Výše příspěvku od při 1. převzetí ledna 2008 dítěte měsíčně v Kč

do 6 let 8 000

od 6 do 15 let 9 000

od 15 do 18 let 10 000

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!