Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupce navrhl šéfovi Lesní správy Lány Balákovi čtyřletý trest a zákaz činnosti

Obžalovaný ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák přichází ke kladenskému soudu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák přichází ke kladenskému soudu,... | foto: ČTK

Kladno Státní zástupce Jiří Pražák ve čtvrtek u soudu navrhl za manipulaci se zakázkou Lesní správy Lány jejímu šéfovi Miloši Balákovi čtyřletý trest a zákaz činnosti. Manažerovi dodavatelské firmy Energie - stavební a báňská (EBS) Liboru Tkadlecovi navrhuje trest 3,5 roku a firmě EBS peněžitý trest osm milionů korun a zákaz plnění veřejných zakázek nejméně tři roky.

Peněžité tresty požaduje i pro Baláka a Tkadlece. Považuji za prokázané, že obžalovaní mohli přinejmenším ovlivnit obsah projektové dokumentace, uvedl ve čtvrtek u soudu v závěrečné řeči Pražák. Obžalovaní už dřív odmítli, že by jednali nezákonně.

Kauza se týká údajné manipulace s veřejnou zakázkou na druhou etapu zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava v letech 2015 až 2017.

Podle Pražáka obžalovaný Balák učinil kroky, které měly zajistit obžalované firmě zajištění zakázky, jejíž hodnota přesahovala 200 milionů korun včetně DPH a zisk firmy měl činit nejméně osm milionů korun. „K jeho získání však nedošlo,“ doplnil Pražák. Důvodem bylo zahájení trestního stíhání.

Státní zástupce ve čtvrtek řekl, že nezpochybňuje potřebu provedení zakázky, ale jde o to, za jakých okolností bylo konkrétní řešení prosazeno. Podle něj měla firma EBS výhodnější podmínky než ostatní dodavatelé. Tkadlec byl mimo jiné členem odborné komise, kterou využíval Balák při přípravě zakázky, komise se zabývala například výběrem vhodných materiálů pro zajištění svahů.

Manažer také komunikoval s projektanty už v době, než se projekt vytvářel. Až poté následovalo vypsání tendru na práce. Jako důkazy posloužily například odposlechy telefonu, elektronická komunikace i výpovědi svědků.

Projekt pro zakázku zpracovávala společnost VRV, subdodavatelem byla společnost Valbek. Zhotovitelem byla EBS ve sdružení se společností Syner. Celkem se o zakázku ucházelo pět společností. Firmu EBS podle obžaloby zvýhodnily i kvalifikační požadavky.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...