Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zemanovy výroky o Ištvanovi jsou nepodložené a nepravdivé, kritizují státní zástupci

Česko

  14:06aktualizováno  16:09
Praha - Unie státních zástupců (USZ) se v pátek ostře ohradila proti čtvrtečním kritickým výrokům prezidenta Miloše Zemana vůči šéfovi olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvanovi. Výroky označila za nepodložené i za prokazatelně nepravdivé. Podle unie podrývají důvěru veřejnosti ve výkon spravedlnosti. Hrad označil vyjádření unie za zbytečně hysterické, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident na svých slovech trvá.

Prezident Miloš Zeman foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zeman se k práci Ištvana vyjádřil v rozhovoru pro TV Barrandov, a to v souvislosti s nedávným policejním zásahem v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že kauza možná neskončí rozsudkem a že v takovém případě by měl být Ištvan odvolán z funkce. Podle Zemana se chce Ištvan současným případem rehabilitovat po zásahu na úřadu vlády v roce 2013, který souvisel s kauzami kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové).

„Unie státních zástupců se kategoricky ohrazuje proti tomu, aby hlava státu bez znalosti konkrétní trestní kauzy ještě v čase přípravného řízení předjímala její výsledek a věc hodnotila jako selhání státního zastupitelství,“ uvedl ve svém prohlášení výkonný výbor USZ.

„Pokud jde o zásah na úřadu vlády v roce 2013, tvrzení Miloše Zemana o tom, že jediným výsledkem jsou nezdaněné kabelky, je prokazatelně nepravdivé. V březnu letošního roku byli Jana Nagyová (dnes Nečasová) a bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství pravomocně odsouzeni za zneužití tajné služby ke sledování soukromých osob,“ dodala unie.

Ovčáček v pátek ČTK napsal, že prohlášení USZ je zbytečně hysterické. „Pan prezident samozřejmě na svých slovech trvá,“ dodal.

Babiš a Hamáček si pozvou Rafaje na kobereček. Budou chtít vysvětlení kauzy mýtného

Policejní zásah na antimonopolním úřadu souvisí s údajným ovlivňováním tendru na výběr mýta. Prezident Zeman se už dříve zastal šéfa ÚOHS Petra Rafaje, když uvedl, že důvodem k Rafajově odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Byla z toho šílená ostuda, řekl o Ištvanovi Zeman

Zemanovi se nezamlouvá situace spojená se zásahem na ÚOHS, který provedli detektivové z NCOZ pod dohledem olomouckého vrchního žalobce Ištvanem na začátku března. „V době, kdy pan Ištvan organizoval akci na úřadu vlády (v roce 2013 - pozn. red.), tak jsem ho podpořil, protože jsem vycházel z údajů jeho tiskové konference, kde oznámil, že je na stopě obrovské chobotnice, která chapadly prorůstá do ekonomických i politických struktur. Tak jsem ho pozval na Hrad, dal jsem mu podporu a čekal co se bude dít. Byla z toho šílená ostuda. Žádnou chobotnici se nepodařilo odhalit,“ uvedl Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem.

Petr Rafaj, předseda ÚOHS.

Jaroslav Faltýnek při domovní prohlídce.

Prezident dále znovu obhajoval šéfa antimonopolního úřadu a bývalého poslance za sociální demokracii Petra Rafaje. „Nevidím nic špatného, když se s panem Rafajem lidé setkávají. Něco jiného by bylo, kdyby měli v kapse obálku,“ uvažuje.

Jaroslav Faltýnek, šéf poslanců a první místopředseda hnutí ANO totiž v roce 2017 jednal se šéfem antimonopolního úřadu Rafajem ohledně miliardové zakázky na mýto jen hodinu po schůzce se šéfem firmy Kapsch, která měla zájem pokračovat ve výběru mýta.

Měl jsem právo na informace, hájí se Faltýnek

Faltýnek své jednání s Rafajem v době rozhodování o mýtu vysvětloval poslancům tak, že měl jako poslanec veškeré právo na vyžádání informací. „Jsem také poslanec a podle zákona 90/1995 Sbírky o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, paragrafu 11, je poslanec oprávněn požadovat od členů vlády a vedoucích správních úřadů informace a vysvětlení potřebná pro výkon funkce. Pokud se týká mé komunikace se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, tak ta byla podle mého názoru v souladu s tímto ustanovením zákona,“ prohlásil Faltýnek.

Pro firmu Kapsch byl antimonopolní úřad v čele s Rafajem možností, jak se vrátit do tendru na další výběr mýta. Kapsch výsledky trendu, kde zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll napadl. ÚOHS sice nejdříve tendr zrušil, ale v září - po Rafajově jednání s prezidentem Zemanem - platnost vítěze potvrdil.

Policie zasahovala na úřadu a také v sídle firmy Kapsch 7. března, nikoho neobvinila. Svou roli v případu a schůzky s Rafajem a ředitelem Kapsche musel ve sněmovně vysvětlovat místopředseda vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Autoři: ,