Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Státní zkouška ze zpracování textů

Česko

Nejpotřebnější písmena už máme probraná, jen velmi vzácně se při psaní musíme zamyslet nad některým dosud neprocvičeným. Ze zbývajících nyní projdeme technicky nejsnadnější „f“: levým ukazováčkem v základním postavení - cvičení 58.

Naopak technicky nejnáročnější jsou písmena psaná nadvakrát. Nejdříve je třeba připravit háček (při stisknutém levém přeřaďovači levým malíčkem stisknout klávesu na číselné řadě vlevo od zpětné klávesy), celé písmeno se ale zobrazí teprve dalším úhozem (d, n, t, C, D, E, N, R, S, T a Z). Píšeme tak tři malá písmena s háčky (ď, ň, ť), i všechna velká písmena s háčky: Č, Ď, Ě, Ň, Ř, Š, Ť a Ž. Cvičení 59 je proti minulému náročnější.

Pokud jsme zvládli háček, zaměstnáme pravý malíček jednodušším úkolem: pohybem šikmo nahoru (vpravo od „P“) píšeme malé „ú“. Na cvičení 60 si toto písmeno projdeme jednotlivě všemi známými způsoby, cvičení 61 nabízí souvislý text, který je k dispozici i jako diktát rychlostí 100 nebo 125 písmen za minutu.

Dalším pro češtinu méně důležitým a přitom na klávesnici snadno dosažitelným písmenem je „g“ (levý ukazováček pohybem vpravo na základní řadě). Cvičení 62 nabízí procvičení po jednotlivých písmenech, cvičení 63 v souvislém textu. U nácviku pomocí klávesnicových her bychom už měli všechna zvládat při obtížnosti 40.

Poslední z dnešních probíraných písmen „x“ píše levý prsteníček pohybem dolů - projdeme ve cvičení 64.

Po několika týdnech procvičování se obvykle i důsledným „hledačům písmen“ daří přecházet na psaní naslepo, i když zpočátku mají pocit, že jim bez pomoci zraku jde psaní pomaleji. Každou řádkou napsanou důsledně správným prstokladem se ale přibližují praxi, při níž jim tento způsob psaní ušetří polovinu až dvě třetiny času tráveného nad klávesnicí.

Doplní-li k tomu editační funkce Wordu, začnou-li se orientovat v korekturních značkách a netrápí je hlubší nedostatky gramatické, mohou se ucházet o splnění podmínek státní zkoušky ze zpracování textů. Složit ji lze v mnoha školách, cvičná zadání zkoušky jsou spolu s dalšími informacemi k dispozici na www.zav.cz / II. patro / Státní zkoušky.

***

Kurz psaní vedou...

Helena Matoušková Devítinásobná mistryně světa, držitelka světového rekordu v psaní na klávesnici, členka jury Intersteno (pořadatel světových šampionátů), metodička internetové školy ZAV.

Jaroslav Zaviačič Vicemistr světa, viceprezident Intersteno, předseda sdružení Interinfo ČR, bývalý trenér Rakouska, Bavorska, Polska, Lucemburska a Slovenska, současný trenér českého družstva, zakladatel internetové školy ZAV a hlavní tvůrce výukové metody.