Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Státníci G8 se shodli na omezení emisí

Česko

ĽAQUILA Situace v Afghánistánu či Íránu, rozvojová pomoc Africe, boj s klimatickými změnami a finanční krize. Taková jsou hlavní témata summitu zemí G8, tedy sedmi nejvyspělejších států světa G7 a Ruska.

Vrcholná schůzka začala včera pracovním obědem, světoví vůdci se však do italské ĽAquily začali sjíždět již ráno. A kolem poledne pak už mezi novináři koloval návrh závěrečného komuniké. Jako první bod na programu byla ekonomika. Delegáti v závěrečném komuniké údajně nemluví o žádných konkrétních věcech, nicméně zdůrazňují, že ekonomická situace zůstává nejistá. „Učiníme nezbytné kroky, ať už individuálně či kolektivně, abychom globální ekonomiku vrátili na cestu silného, stabilního a udržitelného růstu,“ citovala z návrhu BBC. Odpoledne pak vrcholní představitelé Ruska, Spojených států, Kanady, Japonska, Německa, Británie, Itálie a Francie začali jednat o klimatických změnách. Spolu s nimi měli debatovat i zástupci dalších zemí, například Číny. Čínský prezident Chu Ťin-tchao ale ĽAquilu opustil a kvůli nepokojům ve vlasti se vrátil domů.

Protesty na jeřábech I když debata o klimatu měla pokračovat i dnes, již včera se zástupci G8 podle švédského premiéra, jehož země nyní předsedá EU, dohodli na hrubém rámci pro boj proti globálnímu oteplování. Jeho součástí je i závazek udržet růst globálních teplot pod dvěma stupni Celsia a do roku 2050 snížit o polovinu emise skleníkových plynů.

Konání schůzky již od včerejšího rána provázely protesty. Asi stovka aktivistů z hnutí Greenpeace obsadila jeřáby, věže a dopravní pásy ve čtyřech italských elektrárnách. „Tyto čtyři tepelné elektrárny jsou největšími zabijáky klimatu v Itálii, protože vypouštějí nejvíce oxidu uhličitého,“ řekl Thomas Münchmeyer z Greenpeace.

lidovky.cz Fotogalerii a aktuální informace najdete na www.lidovky.cz/svet

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!