Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Stav pilota, který do Česka přivezl prasečí chřipku, není vážný

Evropa

  15:10aktualizováno  17:35
PRAHA - Prasečí chřipka se poprvé objevila v Česku. Onemocněl jí pilot Českých aerolinií. Stav mladého muže není podle lékařů vážný. Nakažený přiletěl z New Yorku.

Prasečí chřipka dorazila do Česka. Prvním nakaženým je muž z Prahy. (ilustrační foto) foto: AFP

Nakažený muž je nyní v domácí izolaci. V domácí karanténě je také devět lidí, se kterými muž přišel do kontaktu, mezi nimi jsou i členové posádky letadla. S cestujícími prý pilot do kontaktu nepřišel. Uvedli to hlavní hygienik Michael Vít a Ilona Vysoudilová z ČSA.

Muž trpěl dýchacími potížemi, které u něj nebyly běžné, proto po návratu z USA navštívil ambulanci infekční motolské kliniky. Mluvčí nemocnice Eva Jurinová řekla, že devětadvacetiletému muži lékaři odebraly vzorky, které odeslali do referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemoc u muže potvrdily dva testy, řekl Vít.


Podle Víta se nakažený muž pohyboval po ČR před návštěvou nemocnice jeden den. Vít vyjádřil přesvědčení, že se pacient do týdne vyléčí.  Počet devíti lidí, s nimiž muž přišel do kontaktu, a které zdravotníci prošetřují, je podle Víta konečný. "Nikdo z nich nemá teplotu, nikdo nemá žádné příznaky, mají jediný problém, a to, že byli v kontaktu s tím člověkem a že mají také geografickou anamnézu," řekl Vít. Mezi sledovanými jsou i členové rodiny.

"Všem členům posádky, kteří s kolegou přišli do styku, byly provedeny nezbytné odběry a byla jim nařízena domácí karanténa. Nikdo z členů posádky nebyl před odesláním do karantény nasazen na jiný let," sdělila Vysoudilová.


Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) prokázali lékaři za poslední měsíc prasečí chřipku u více než 12.400 lidí. Nová nemoc se objevila podle informací k neděli ve 45 státech světa. Ke stejnému datu zatím stála života 91 lidí. Jen za posledních 24 hodin k neděli 17:00 byla nemoc prokázaná ve 26 nových případech v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru.

Otázky a odpovědi o prasečí chřipce

Jak se nákaza přenáší? Virus se šíří vzduchem, nejčastěji tedy kýchnutím. Přenos je možný jak ze zvířat na člověka, tak i z člověka na člověka (má pandemický potenciál).
Nákaza potravou nebyla prokázána, tepelná úprava masa virus zničí.

Jak se onemocnění projevuje?
Nakažení lidé trpí rýmou, kašlem, bolestmi hlavy a krku, mají vysoké horečky. Častou komplikací je také zápal plic. Onemocnění je vysoce nakažlivé po dobu tří až sedmi dní od chvíle, kdy se objeví první příznaky.

Lze se proti prasečí chřipce nechat očkovat?
Očkování proti této chorobě zatím neexistuje. Zabírají na ní ale nová antivirotika - léky Tamiflu (nasazený i proti ptačí chřipce) a Relenza, které zmírňují její příznaky. Podle WHO budou první dávky účinného očkování proti viru A(H1N1) k dispozici zřejmě do půl roku. Nejvhodnější prevencí je podle hygieniků pečlivá osobní hygiena, časté mytí rukou a nošení roušky.

Kde se nemoc vyskytla poprvé?
První smrtelné případy nakažení prasečí chřipkou byly zaznamenány letos v dubnu v Mexiku. První oficiální obětí chřipky se 12. dubna stala sociální pracovnice Adela María Gutiérrezová (39). Světová zdravotnická organizace (WHO) k dnešnímu dni eviduje 12.515 případů onemocnění novou chřipkou ve 46 zemích (bez ČR). Počet mrtvých vystoupal na 91, přičemž nejvíce obětí (80) je v Mexiku, devět lidí zemřelo v USA a po jedné oběti v Kanadě a Kostarice.

První výskyt chřipky v Evropě ohlásilo 27. dubna Španělsko, které je také nejpostiženější evropskou zemí (133 nakažených).

Nákaza se rozšířila také v Jižní Americe, Asii a Austrálii.

Jak se svět snaží předejít dalšímu šíření nákazy?
WHO zvýšila stupeň varování před pandemií prasečí chřipky na předposlední pátý stupeň (označuje obecně rozšířený přenos infekce mezi lidmi). Evropská komise doporučila občanům EU, aby do oblastí s výskytem nákazy raději necestovali, některé cestovní kanceláře zastavily cesty do Mexika. Řada zemí zavedla na letištích kontroly, kde se cestujícím měřila teplota.

Některé země zavedly omezení či zákaz dovozu vepřového masa ze zemí s nákazou. V Mexiku či USA byly přechodně uzavřeny školy, státní úřady či restaurace. 

Jak je to s lékem Tamiflu?
Lék Tamiflu, který se používá k zastavení šíření viru nové chřipky v těle, je třeba podat nejdéle do dvou dnů od objevení prvních příznaků nákazy.

Bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) již dříve varovala, že zbytečným užíváním léku stoupá odolnost viru a lék přestane zabírat.

Snaha použít Tamiflu k prevenci onemocnění se může prodražit. Lék by se měl užívat šest týdnů, krabička s deseti tabletami stojí 1000 korun, potřebná dávka tedy vyjde na více než 4000 korun. Podle lékařů je také zbytečné se lékem předzásobovat, protože má dlouhou dobu použitelnosti.



Nová chřipka se poprvé objevila před měsícem v Mexiku. Její vir je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Onemocnění se projevuje jako běžná chřipka, očkování proti němu ale zatím neexistuje.

Většina lidí se nakazila při cestě do Mexika či Severní Ameriky. Podle údajů ECDC ale pomalu roste podíl těch, kteří se infikovali ve vlasti od osob, které si nemoc přivezly z ciziny.

Autoři: ,