Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Stavbaři hledají cestu z mizérie

Česko

Tlačí na vládu, aby pomohla zabránit propadu v celém odvětví. Pětině stavebních firem hrozí krach

PRAHA Pětinu českých stavebních firem zřejmě příští rok čeká krach, nicméně už prakticky celé odvětví teď žehrá na zoufalý nedostatek zakázek. Za této situace začaly stavební firmy tlačit na vládu, aby pomohla zabránit dalšímu propadu tuzemského stavebnictví.

Jak? Zajistit, aby nevyschly evropské dotace českým stavebním firmám. Už za tři roky totiž nemá na tyto účely jít z unijních pokladen ani euro. „Česká vláda by měla už teď začít jednat o novém dotačním programu po roce 2013,“ říká Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu – jedné z největších domácích stavebních společností.

Práce na silnicích se zastaví Letos stavbaři očekávají pokles celého sektoru o šest procent, v roce 2011 bude situace obdobná. „České stavebnictví čeká obtížný rok, ve kterém se plně projeví propad zakázek v pozemním stavitelství i dopravní infrastruktuře,“ varoval prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

První neblahá předpověď přišla ve středu. Ministerstvo dopravy oznámilo, že od srpna je kvůli úsporám a výpadkům v příjmech Státního fondu dopravní infrastruktury možné očekávat zastavení většiny dopravních staveb. Zhoršení se však čeká i v oblasti pozemního stavitelství, a to z hlediska tržeb. „Společnosti zabývající se inženýrským stavitelstvím očekávají pokles svých prodejů v roce 2010 o 1,8 procenta,“ uvádí analýza společností CEEC Research, KPMG a Ipsos Tambor. Firmy zaměřené na pozemní stavby však letos předpokládají propad prodejů o 5,6 procenta. Zmiňovanou analýzu představitelé největších stavebních firem v Česku včera prezentovali na setkání s novým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem (ODS).

Aktuálně jsou na tom hůře malé a střední firmy. „Ziskovost malých firem byla vždy lepší než těch velkých. Pracují na menších zakázkách, jež mají větší rentabilitu než velké stavby. Nyní jsou však menší firmy pod mnohem silnějším tlakem,“ řekl LN šéf Metrostavu Pilát s tím, že malé a střední společnosti své zakázky rychle dokončí, takže se u nich jejich nedostatek projeví dříve.

U velkých firem se propad v objemu nových zakázek projeví později. „My v současnosti pracujeme na projektech nasmlouvaných v minulých letech. Nové tendry se však nesoutěží,“ dodává Pilát.

Vláda musí začít jednat Stavebníci ze všech segmentů se shodují v tom, že situaci by prozatím pomohlo, kdyby vláda zapracovala na rychlém vyřešení legislativních překážek.

Stavbařům nejvíc vadí současná podoba zákona o zadávání veřejných zakázek. Podle nich totiž v tendrech často uspějí uchazeči nabízející dumpingové ceny na úkor kvality. Navíc mnohé veřejné soutěže nejsou příliš transparentní.

„Jsem pro proces zveřejňování celého průběhu zakázky. Měla by se také sjednotit metodika zadávání, aby nemohly být tendry šité na míru konkrétním firmám,“ souhlasil včera ministr s námitkami stavebníků. Ti ale nabádají nejen k úpravě zákona o zadávání veřejných zakázek, ale i zákona o vyvlastnění a koncesního zákona. Vláda by též měla řešit problematiku v územním řízení novelizací stavebního zákona.

Graf

POČTY STAVEBNÍCH ZAKÁZEK V ČESKU

Stav za první čtvrtletí roku (v milionech korun)

*jde o firmy nad 50 zaměstnanců

Zakázky za celý rok (v milionech korun)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!