Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zcela nová firma bez zaměstnanců získala státní zakázku za 400 milionů

Obří ventilátor pro klimatický aerodynamický tunel (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří ventilátor pro klimatický aerodynamický tunel (ilustrační) |

PRAHA Tendr za 400 milionů korun z evropských fondů na výstavbu vědecko-technologického parku v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku získala firma Aerodynamics. Nemá ani jednoho zaměstnance a vznikla jen měsíc a osm dní po vyhlášení zakázky. Její majitel Jaroslav Pecha přiznává, že bude fungovat pouze jako prostředník. Součástí parku má být i velký moderní tunel pro testování automobilů.

Podmínky výběrového řízení, který zadávala společnost VTP AT Milovice, byly podle Hospodářských novin nastaveny tak, že vyřadily všechny ostatní zájemce. Vítěz musel být schopen dodat jak tunel s osmimetrovým ventilátorem, tak i budovy s kancelářemi. "Oba komplexy - tunel i kanceláře - jsou funkčně propojené," řekl Jan Rakušan z dozorčí rady VTP AT Milovice.

Z tiskové zprávy k projektu VTP Milovice

Informace k osobě dodavatele: jedná se o právního nástupce podnikatelských aktivit majitele společnosti aerodynamics s.r.o. Jaroslava Pechy. Podnikatel má doložitelné reálné výstupy v oblasti výstavby i například s projektem aerodynamického tunelu na Univerzitě obrany v Brně (slavnostní otevření tunelu 5.6.2012). Předchozí podnikatelské aktivity Jaroslava Pechy realizoval v postavení osoby samostatně výdělečně činné s desetimilionovými obraty v projektech specializovaných na stavební práce a dodávky technologických celků. Transformace těchto aktivit v souvislosti s realizací tak rozsáhlé zakázky s mezinárodní kooperací je zcela logickým krokem. Dle zákona o veřejných zakázkách pak nepřísluší zadavateli toto posuzovat a ani firmu z tohoto důvodu vyloučit z výběrového řízení.

V rámci přípravy nového výběrového řízení od 5.4.2013 je s dodavatelem jednáno o podmínkách ukončení smlouvy. S ohledem na skutečnost, že již byly v tomto učiněny první kroky, budeme o novém tendru na stavební práce informovat prostřednictvím oficiální kontaktní osoby v souladu s pravidly zákona o veřejných zakázkách. Další postup připravuje VTP AT Milovice vedle pravidelných konzultací s Ministerstvem průmyslu a obchodu též spolupráci s nezávislou organizací Oživení, která jako nevládní nezisková organizace prosazuje principy transparentní veřejné správy a udržitelného rozvoje. Oživení v rámci spolupráce bude mít přístup k veškerým podkladům týkajícím se projektu VTP Milovice.

Zprostředkování subdodavatelů

Odhadovaná cena stavby byla 405 milionů, Pecha nabídl jen o čtvrt milionu méně. Jako subdodavatele si dojednal americkou společnost Jacobs, jednoho z lídrů aerodynamické branže. Tunel bude stát asi 238 milionů, další stavby tedy vyjdou zhruba na 167 milionů korun. Pecha si na ně prý také najme subdodavatele.

"Má pro nás zajistit stavbu aerodynamického tunelu včetně baráku - na klíč, se vším všudy. A jak on to udělá, je mi ve finále jedno, pokud dodrží podmínky smlouvy," sdělil HN Rakušan. Podle něj budou peníze propláceny až na základě reálných prací. Zakázku už prověřuje ministerstvo průmyslu, které spravuje příslušný dotační program.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...