Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zrušení podpory stavebního spoření odmítli lidovci a nápadu se vysmál i Babiš

Místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Proti zrušení státní podpory stavebního spoření, jak o tom uvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, se postavila vládní KDU-ČSL a nápad kritizoval ve svém Čau lidi také bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Předsednictvo KDU-ČSL odmítá ukončení státní podpory u stavebního a důchodového spoření,“ usneslo se v úterý vedení vládní strany.
  13:58aktualizováno  18:15

„Dokud nebudeme mít jiné řešení, nelze podporu stavebního spoření rušit. Obzvlášť v takto těžké době. Změna by se negativně mohla dotknout až 3,2 milionu lidí,“ uvedl Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL, která je se Stanjurovou ODS v koalici Spolu.

O tom, že Stanjura uvažuje o zrušení státní podpory stavebního spoření, informovala o víkendu Česká televize. „To je taky na stole, já říkám, že ta debata probíhá,“ citovala ministra financí Stanjuru.

Je to legitimní debata, hájí nápad premiér

Premiér a šéf O|DS Petr Fiala označil v úterý debatu o změně státní podpory u stavebního spoření za legitimní. Je to podle něj v době inflace nejlepší cesta, jak nalézt pomoct nejpotřebnějším.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je debata o změně příspěvku na místě. „Dosavadní podpora by se dala například přesměrovat na investice do energetických úspor, aby co nejvíce domácností mělo svůj nezávislý zdroj energie, který je nejen ekologičtější, ale i levnější. Nicméně nechci předjímat, debata o tom se teprve začíná vést,“ uvedla šéfka TOP 09.

Stavební spoření využívají víc než 3 miliony lidí. Stát jim přidává 10 procent, maximálně 2 tisíce korun ročně. O stavebním spoření bude 23. srpna jednat Národní ekonomická rada vlády a v září pak i celá vláda.

Další krok hlavně proti mladým, řekl šéf AMO

Plán zrušit státní podporu stavebního spoření kritizoval ve svém Čau lidi bývalý premiér, šéf ANO Andrej Babiš.

„Po tom, co tato vláda dělá všechno pro to, aby se u nás nestavělo, aby nebyl dostatek bytů, tak přichází pan Stanjura s tím, že zruší i podporu stavebního spoření, takže vy všichni, kteří spoříte, a stát vám přispívá, teďka tam vidí pan Stanjura pět miliard a chce lidi totálně demotivovat, aby nespořili. Neuvěřitelné. Takže další asociální krok, další krok proti lidem, proti občanům a hlavně proti mladým rodinám, protože ty chtějí bydlet ve svém,“ kritizoval Babiš.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat