Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Stavební zákon: chaos přetrvává

Česko

Téměř dva roky již v praxi funguje nový stavební zákon. Stavebníkům měl ušetřit čas i nervy při vyřizování stavebních povolení. Podle zkušeností je v něm ale spousta nejasností, je složitý a stavění spíš komplikuje.

Únavné vyřizování veškerých formalit na úřadech bylo hrozné. Než jsme měli všechna potvrzení ke stavebnímu povolení, trvalo to více než půl roku. Teď už je situace jiná, vedle nás staví sousedi, kteří měli vyřízené ohlášení stavby do měsíce,“ říká Martina Pavelcová z Velkomeziříčska. O zjednodušení povolovacích řízení, kdy měla ubýt hlavně administrativní práce se pokusila novela třicet let starého stavebního zákona, která dnes platí téměř dva roky. Stavební povolení se tak už nemusí vyřizovat u 45 druhů prací a 16 druhům staveb postačí k provedení jen ohlášení. Fungování zákona v praxi ale často naráží.

„Stavební zákon platný od ledna roku 2007 je oproti tomu předchozímu asi třikrát rozsáhlejší, a tudíž i složitější. Stavebníkům měl řízení zjednodušit, ale to se nestalo. Z ohlášení stavby se stalo malé stavební povolení, které vyžaduje podstatně větší starosti stavebníků s obíháním úřadů. U řady případů je pro člověka lepší projednat stavbu v řádném stavebním řízení, než podávat ohlášení,“ sděluje své zkušenosti architekt Tomáš Zlatník.

Často se tak stává, že kvůli drobné stavbě, kterou dříve povolovaly obecní úřady, musí lidé jezdit až na stavební úřad. „Také výčet staveb, které je možno dělat bez povolení či ohlášení, je zřejmě naprosto náhodný,“ míní dále Zlatník.

Náplast na bolístky v zákoně se snažila zalepit tzv. technická novela stavebního zákona, která začala platit v červenci letošního roku. „Ještě před touto novelou docházelo k tak absurdní situaci, kdy stavbu rodinného domu bylo možno projednat v jednom řízení na ohlášení, kdežto oplocení téhož rodinného domu vyžadovalo vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Navíc dům si může člověk postavit svépomocí, kdežto na ten plot bylo třeba najmout stavební firmu. Podle slov architekta podala Česká komora architektů při projednávání návrhu zákona více než sto návrhů na změny. Akceptováno jich bylo ale jen minimum.

Blýská se na lepší časy?

„Sekce územního plánování a stavebního řádu ministerstva pro místní rozvoj shromažďuje poznatky a zkušenosti s aplikací nového stavebního zákona, a to jak od správních orgánů, tak i široké odborné a laické veřejnosti. Tyto poznatky pak analyzujeme. V současné době pracujeme na ,velké‘ novele stavebního zákona, kde bude snaha odstranit nejasnosti,“ informuje ředitelka Odboru stavebního řádu Marcela Pavlová.

Své připomínky k současnému zákonu již sdělil třeba Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR, který vidí vadu v absenci jedné definice funkce stavbyvedoucího. Zákon nerozlišuje mezi stavbyvedoucím zabezpečujícím vybrané činnosti ve výstavbě (autorizovaná osoba) a stavbyvedoucím zabezpečujícím běžné řídicí a kontrolní funkce na stavbě, ale i na subdodávkách pro velké firmy.

Zajistit vedení realizace staveb autorizovanými stavbyvedoucími je nemožné, když se vezme v potaz výstavba 350 tisíc staveb ročně, zatímco autorizovaných inženýrů a techniků pracujících na stavbě je méně než osm tisíc.

Více o konkrétních případech zákonných požadavků při stavbě či rekonstrukci naleznete na straně II

***

OHLÁŠENÍ STAVBY

Úmysl něco stavět ohlašujete vyplněným formulářem stavebnímu úřadu a přikládáte další doklady. Pokud nic do 40 dnů neobdržíte, platí to jako souhlas mlčky. Bez poplatku.

STAVEBNÍ POVOLENÍ

Žádost podáváte na formuláři včetně projektové dokumentace. Úřad o vydání musí rozhodnout do 60 dnů. Platnost je 2 roky. Poplatek činí obvykle 300 Kč.

ÚZEMNÍ OZHODNUTÍ

Povoluje se umístění stavby, změna stávající stavby, změna využití území, scelování či dělení pozemků, nebo se jím stanovují ochranná pásma. Poplatek: 1000 Kč /500 Kč.

ÚZEMNÍ SOUHLAS

Je to zjednodušená forma územního rozhodnutí, při kterém se nevede územní řízení. Je možno ho vydat u staveb na ohlášení. Poplatek zde není.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!