Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Stavebnictví bude i letos padat

Česko

Stavební firmy stále nemají co stavět, některé nadále propouštějí. Zlepšení přinese až rok 2012

PRAHA Stavebnictví se letos oproti předchozímu roku propadne o 5,5 procenta. I když jsou stavaři ve svých očekáváních o trochu optimističtější, stále se shodují na tom, že pokles stavebního trhu, který udeřil v loňském roce, bude i nadále pokračovat.

„Jsou jen tři země v Evropě, kde bude stavebnictví klesat ještě v roce 2011, a těmi jsou Irsko, Portugalsko a Česká republika,“ řekl generální ředitel společnosti Eurovia Martin Borovka na včerejším setkání lídrů českého stavebnictví. Příliš přišlápnutý plyn

Stavaři dávají propad za vinu příliš radikálnímu zaškrcení investic státu do dopravní infrastruktury. A to nejen do nové výstavby, ale i do údržby a opravy komunikací. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostane letos od ministerstva na opravy jen čtyři miliardy korun, na opravu děravých silnic prvních tříd chtělo přitom devět miliard.

„Údržba a opravy silnic byly zastaveny už v září loňského roku. To se významně na poklesu stavební produkce projevilo,“ řekl LN Petr Čížek, jednatel Swietelsky stavební a předseda Sdružení pro výstavbu silnic a dálnic Praha. Podle něj se to dotklo nejen firem, které se na opravy povrchů vozovek specializují, ale i těch velkých.

„I velké společnosti jsou na údržbě silnic závislé, protože mají část příjmů ze svých obaloven a výroben asfaltových směsí,“ podotýká Čížek.

Útěchou však je, že od roku 2012 chce dát ministr dopravy Vít Bárta na opravy a údržbu silnic o dvě miliardy korun ročně více.

V následujícím období očekávají stavební firmy především další propad objemu veřejných zakázek. „Například letos se nevypíše žádná velká stavební zakázka,“ upozorňuje Čížek.

S tím souvisí klesající vytíženost kapacit firem. „Vytíženost kapacit je v současnosti na nejnižším bodu od roku 2007, kdy jsme stavebnictví začali sledovat,“ uvedl Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research, která výzkum mezi stavebníky pravidelně provádí.

Firmy propouštějí

Kvůli úbytku zakázek stavební firmy stále propouštějí. Například Strabag se chystá propustit řádově stovky lidí ze současných zhruba 2500 zaměstnanců. „Jako první to samozřejmě postihne sezonní pracovníky. Nechtěli bychom sahat do produktivních pracovníků, kteří jsou skvělí na stavebních strojích, v přípravě staveb, kalkulacích a podobně,“ uvedl předseda představenstva Strabagu Jaroslav Katzer. Pokles počtu zaměstnanců bude podle něj zhruba přímo úměrný poklesu prací, který společnost letos očekává na úrovni deseti až patnácti procent. Stavebnictví by se mělo začít pomalu rozbíhat až v příštím roce. Firmy očekávají v roce 2012 růst o 1,6 procenta. Tuzemská stavební výroba zmírnila podle posledních čísel Českého statistického úřadu pokles už loni v listopadu na 0,1 procenta. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše je ale zlepšení výkonu odvětví jen zdánlivé. Za lepším výsledkem je podle něj například urychlené dokončování solárních elektráren v závěru roku 2010 nebo nízká srovnávací základna z roku 2009.

***

České stavebnictví

celkový očekávaný výkon v roce 2011

-5,5 %

vytíženost kapacit

10/10 82 %

01/11 72 %

Autor: