Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řekli mi, že nepochodím. Téměř všichni soudní úředníci stávkovali za lepší mzdy

Česko

  7:46aktualizováno  18:15
Asi devadesát pět procent soudních úředníků vstoupilo ve středu podle justičních odborů do jednodenní stávky. Některé soudy zůstaly zcela uzavřené, většina jich zrušila naplánovaná jednání. Odročit se mohou o týdny až měsíce. Odbory požadují zvýšit mzdy o 15 procent a změnu platových tabulek.

Městský soud v Brně a okresní soud pro Brno-venkov byl částečně v provozu, ve středu se tam konala hlavně civilní jednání, u nichž je pouze soudce. Zavřená zůstala však podatelna, pokladna i informační centrum. O tom, že zaměstnanci stávkují, při vstupu do budovy informovaly cedule.

Ne všichni ale o stávce věděli. Důchodkyně Marie se potřebovala stavit na podatelnu Městského soudu v Brně. „Na vstupu mi řekli, že nepochodím. Prý mám přijít zítra. Člověk si to plánuje a nic z toho není. To mě nebaví,“ řekla při odchodu iDNES.cz. Justiční stráž jen za první dvě hodiny musela poslat domů asi desítku lidí, kteří stejně jako paní Marie o stávce nevěděli.

S nebývalým ochromením se ve středu potýkala celá justice v Česku. Do stávky vstoupilo podle odhadů justičních odborů asi 95 procent z 9 500 zaměstnanců všech soudů. Nezapojil se pouze Ústavní soud, přestože stávku podporuje.

Zmiňovaná paní Marie přijela z brněnské městské části Kohoutovice. „Už nejsem nejmladší. Budu muset přijet jindy, je to nepříjemné. Zemřel mi manžel. Potřebovala jsem na podatelně vyřídit nějaké papírování v souvislosti s tím. Vyřizování je spousta, mělo by to být hotové co nejdřív. Jenže další dny máme pohřeb a další naplánované věci. Tak nevím, kdy to zvládnu,“ řekla důchodkyně.

„Máme soudy, kde stávkují úplně všichni vyjma soudců, kteří ze zákona stávkovat nesmějí. Jinde se část lidí nezapojí. Ale z předběžných přehledů je to téměř plošně od 90 do 99 procent zaměstnanců soudů, kteří stávku podporují a do práce nepřijdou,“ vyčíslila pro iDNES.cz předačka justičních odborů Anna Pospíšilová.

Lidé ve středu nepochodili například na podatelnách či informačních centrech, nemohli nahlížet do spisů. A pokud se účastnili konkrétního řízení, které mělo naplánované líčení zrovna na 29. května, s největší pravděpodobností bylo zrušeno.

Jednání se odročují na neurčito

„Dochází k většinovému odročení jednání. Odročeny byly všechny civilní věci a většina trestních věcí s výjimkou dvou případů, kde soud musí rozhodnout bezodkladně. Insolvenční jednání odročována nebyla, jelikož k jejich průběhu není nutná účast protokolujících úřednic,“ shrnul mluvčí Vrchního soudu v Praze Vít Tomáš.

Na Krajském soudě v Brně stávkovalo 308 lidí. „Rušila se trestní líčení, ale i ta na úseku správním. Na jednotlivých úsecích jde o jednotky až desítku případů. Soud otevřený byl, ale lidé na něm prakticky nic nezařídí,“ řekla mluvčí Klára Belkovová.

Podle soudů, které redakce iDNES.cz oslovila, aktuálně není možné odhadnout, za jak dlouho bude znám náhradní termín líčení. Vše závisí na individuálních rozvrzích soudců a obsazenosti jednacích místností. Může jít o týdny až měsíce. Zvlášť v těch případech, kde není stanoven jiný termín líčení než středa 29. května. Termíny se budou hledat v následujících dnech.

Na Nejvyšším správním soudu se ve středu měla začít projednávat kárná žaloba na exekutora Juraje Podkonického. Kvůli obcházení zákonných pravidel o zastavování bagatelních exekucí (exekucí na menší dlužné částky peněz) ji na Podkonického podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jenže i tam zaměstnanci stávkují.

„Jednání ve věci kárné odpovědnosti soudních exekutorů, které se ten den mělo na soudě konat, bylo odročeno. Základní chod soudu pro veřejnost, zejména příjem podání účastníků na soud, je i v den stávky zajištěn,“ informoval předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

Stávka postihla celou republiku

Stávka postihla okresní a krajské soudy po celém Česku, stávkovalo se ale také na soudech vrchních v Praze a Olomouci a část zaměstnanců vstoupila do stávky i na Nejvyšším a Nejvyšším správní soudě v Brně. Na Vysočině do práce nepřišlo více než 200 pracovníků pěti okresních soudů. I většina zaměstnanců Okresního soudu v Uherském Hradišti a Okresního soudu ve Vsetíně se připojila ke stávce. V Ostravě se podle mluvčího Igora Krajdla do stávky zapojilo 296 zaměstnanců. Pozadu nejsou ani České Budějovice, Praha, Česká Lípa či Hradec Králové.

Zavřená je i budova Okresního soudu v Mostě. „Sto procent zaměstnanců je doma na neplaceném volnu, soudci jsou naopak v práci. V případě nutnosti, jako je rozhodnutí o vazbě, vykonávají dnes činnosti zapisovatelky. Administrativa nám vše ještě v úterý připravila,“ uvedla předsedkyně soudu Radka Heresová.

Také většina lidí z administrativy pardubického soudu zůstala doma, soudce a mluvčí Okresního soudu v Pardubicích Gobernac dnes musel stávkující kolegyni na jednom soudním jednání zastoupit. „Zajišťuji dnes hlavní líčení, kolegovi dělám zapisovatele, protože protokolující úřednice je stávkující personál a je mimo pracoviště,“ uvedl Gobernac.

Největší stávka v justici

Tak masovou stávku Česko nepamatuje. Soudní zaměstnanci stávkují velmi zřídka. Naposledy se zapojili v roce 2010 do celorepublikové prosincové stávky proti škrtům vlády Petra Nečase. Tehdy se třeba v Ostravě rozhodlo stávkovat na 200 zapisovatelek, přidaly se i ty z Prahy.

Odboráři požadují zvýšení platů o 15 procent nebo v průměru čtyři tisíce korun. Platy na administrativních a dalších nesoudcovských pozicích se pohybují v rozmezí 17 tisíc korun, což je méně než je minimální mzda, až do 40 tisíc korun hrubého. Na nejvyšší výplatu ale dosáhne jen zlomek nejvyšších úředníků.

Odborový svaz vyhlásil výstražnou stávku minulý týden po jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), požaduje také diskusi o vytvoření nových platových tabulek pouze pro justici, které budou oddělené od tabulek ostatních státních zaměstnanců.

Ministerstvo spravedlnosti vyšlo odborářům vstříc právě v požadavku na tvorbu nových tabulek. První jednání speciální pracovní skupiny, která bude tabulky vytvářet, je podle mluvčího Vladimíra Řepky naplánované už na začátek června.

Platy má v rukou ministerstvo financí, to však podle dřívějších vyjádření bude o přidání peněz do jednotlivých resortů jednat s celou vládou až počátkem druhé poloviny roku.