Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouřky nepomohly. Stav podzemních vod se bude zhoršovat, má jasno hydrogeolog

Česko

  18:19
PRAHA - Podle předpovědi meteorologů nás v následujících dnech čekají tropické teploty. Po bouřkách v minulých týdnech se může zdát, že se stavy vody doplnily, podle ředitele pro hydrologii Jana Daňhelky z Českého hydrometeorologického ústavu však zdaleka ne dostatečně. ‚Situace v podzemních vodách i na vodních tocích se bude zhoršovat,‘ myslí si.

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Česko podle meteorologů čeká teplý týden. Letní počasí bude i v červenci, vyplývá z měsíčního výhledu

Lidovky.cz: Jak je to se stavem vody v půdách po nedávných srážkách, zlepšil se?
Co se týče půdy a stavu vodních toků, tak každé srážky pomůžou, zejména ve svrchních vrstvách půdy ke zmírnění sucha. Nicméně stále zejména v oblasti podzemních vod, pro které je potřeba, aby pršelo delší dobu a celoplošně na celém území, se stále nepovedlo, aby se stavy doplnily. Když se na to podíváme regionálně, tak pořád na většině území můžeme říct, že stavy v podzemních vodách jsou nízké. Situace se nám rozběhla tak, že v oblastech, kam se trefily intenzivní bouřky, jsme se dostali nad průměr. Je to hodně podobné roku 2016, kdy po velkém suchu v předchozím roce byly srážky hlavně v podobě bouřek. Letos, tam kde zaprší, to dokážou bouřky lokálně zlepšit, ale o kus dál je oblast, kde pořád trvá významně podprůměrný stav, hlavně co se týče podzemních vod.

Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech za období 10. - 16. 6. 2019.

Lidovky.cz: Dá se i přesto říct, že jsme z ‚nejhoršího venku‘?
Určitě ne, naopak. Vypadá to, že deficit zůstává hlavně v podzemích vodách. Podzemní vody jsou zdrojem vodnosti vodních toků právě v období, kdy neprší. Vzhledem k tomu, že jsou v tomto týdnu očekávány velmi vysoké teploty, tak se dá předpokládat, že se situace bude jen zhoršovat. Vlhkost, která je hlavně ve vrchní vrstvě půdy, se může relativně rychle vyčerpat a tím, že v podzemích vrtvách mnoho vody není, tak se bude situace i na vodních tocích zhoršovat.

Riziko půdního sucha panuje zhruba na třetině území. Údaje ke dni 24. 6. 2019.

Česko zasáhnou vedra, ve středu se oteplí až na 37 stupňů Celsia

Lidovky.cz: Co by taková situace mohla znamenat pro vodáky? Mají se v letošní sezoně obávat nesjízdnosti řek?
Určitě je situace lepší než vloni nebo v roce 2015. Bohužel se obávám, že si  vodáci už trochu zvykli, že je vody málo, a tak se soustředí na toky, které sjízdné jsou, jako například pod vodními nádržemi. Jinak bohužel nejde udělat dlouhodobý výhled, každopádně pokud se někdo chystá na vodu v blízké době, tak si možná ještě užije trošku vody ze srážek.

I přes srážky z minulých týdnů je stav podzemních vod na moha místech republiky špatný, což znázorňují červené symboly.

Lidovky.cz: Myslíte si, že sucho a horka, která byla loni a začínají i letos, jsou již alarmující, nebo se nejedná o nic neobvyklého?
Vždy se cyklus vychyluje. To, jestli je to standard nebo ne, se nedá v průběhu daného jevu dost dobře posoudit, ale až s dlouhodobějším zpětným pohledem. Nakolik přispěla změna klimatu tomuto poslednímu suchu, nevíme. Je však potřeba říct, že ve srovnání s historií, kdy například 90. léta nebo konec 19. století byla velmi suchá, tak hraje vyšší teplota velice negativní roli v rychlosti nástupu sucha a v prohlubování jeho dopadů, co se týče například podzemních vod a hladin vodních toků. Takže po srovnání s rokem 1900 nebo s lety 1989 a 1990, kdy také bylo poměrně sucho, ale teplota byla o stupeň nižší, vidíme, že dopady na to, kolik vody teče v tocích, jsou momentálně výraznější. Podíl teploty na tom je zcela jednoznačný.

Riziko půdního sucha panuje zhruba na třetině území. Údaje ke dni 24. 6. 2019.
I přes srážky z minulých týdnů je stav podzemních vod na moha místech republiky...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat