Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Středeční tropy mohou přepsat tabulky rekordů. Lze si na to i vsadit

Česko

  16:30aktualizováno  16:57
Praha - Česko ve středu čeká mimořádně teplý den. Hlavně v Čechách a na jihu Moravy se budou denní maxima podle meteorologů pohybovat mezi 33 až 37 stupni Celsia. Na severovýchodě bude zhruba o dva stupně chladněji. Tropické teploty do Česka přináší suchý a velmi teplý vzduch přicházející od jihu až jihozápadu. Ve středu by měl jeho příliv vyvrcholit a ve čtvrtek přinese studená fronta mírné ochlazení.

Horko - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Středeční teploty se budou blížit nebo dokonce překračovat rekordní teploty pro konec června,“ upozornil v úterý na webu Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Mejstřík. Průměrné maximální teploty v této části roku jsou kolem 23 stupňů Celsia.

Česko podle meteorologů čeká teplý týden. Letní počasí bude i v červenci, vyplývá z měsíčního výhledu

V pražském Klementinu má teplotní rekord pro 26. červnový den hodnotu 35,6 stupně a byl naměřen v roce 1935. Na to, zda bude ve středu překonán, si lidé mohou vsadit. Podle sázkové kanceláře Fortuna je to pravděpodobné. „Zítřejší (Středeční) rekord v Praze podle aktuálních informací rozhodně nevydrží. Meteorologové sice svůj výhled nepatrně zmírnili, i tak by to ale mělo stačit,“ řekl v úterý ČTK mluvčí Fortuny Petr Šrain. Další upřesnění předpovědi by podle hlavního bookmakera Fortuny mohlo dostat pod tlak i kurz na absolutní rekord pro Česko.

Vůbec nejvyšší teplotu v Česku zaznamenali meteorologové 20. srpna 2012, kdy v Dobřichovicích u Prahy naměřili 40,4 stupně Celsia. V Klementinu bylo rekordní vedro 27. července 1983, kdy se rtuť v teploměru vyšplhala až na 37,8 stupně.

Vedra v těchto dnech trápí i další země západní, střední a jižní Evropy. Řada zemí proto očekává, že se koncem týdne budou přepisovat červnové teplotní rekordy, a vydala kvůli vysokým teplotám varování, kterými obyvatele upozorňuje na zdravotní rizika. Na východě Německa hasiči bojují s lesními požáry a na teploty dosahující až 40 stupňů Celsia se připravují i v zoologických zahradách.

V úterý bylo i přes 33 stupňů

Teploty na některých místech Česka v úterý překonaly 33 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde se rtuť v teploměru vyšplhala až na 33,9 stupně. Teplotní rekordy pro 25. červen byly v úterý překonány na 11 ze zhruba 150 stanic, které měří 30 a více let. ČTK to po 16:00 řekl Štefan Hanžák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Bouřky nepomohly. Stav podzemních vod se bude zhoršovat, má jasno hydrogeolog

Druhou nejvyšší teplotu v úterý zaznamenali meteorologové v Plzni-Bolevci, kde bylo 33,6 stupně Celsia. Padl tak místní rekord z roku 2008, kdy na této stanici naměřili 33,4 stupně. V pražské Libuši se v úterý teplota dostala na 33,5 stupně. V Praze-Komořanech bylo jen o jednu desetinu stupně chladněji.

Kromě Plzně-Bolevce přepisovalo počasí rekordní hodnoty také v Kopistech na Litoměřicku. V úterý tam naměřili 33 stupňů, zatímco dosavadní rekord z roku 2006 byl o devět desetin stupně nižší. Z celkového počtu zhruba 150 dlouhodobě měřicích stanic padly teplotní maxima pro tento den na 11 z nich.

Vedra představují pro lidský organismus vysokou zátěž. Lidem hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Odborníci proto doporučují dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Lidé by také měli omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Velmi nebezpečné je nechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných autech.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...