Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko a Německo sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, řekl Pavel

Česko

  6:34aktualizováno  17:20
Česko a Německo podle prezidenta Petra Pavla sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, na bezpečnostní situaci v Izraeli i v pásmu Gazy a na vztah k Číně. „Jsem rád, že sdílíme velice podobné pozice,“ řekl prezident Pavel, který na Hradě přijal německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

„NATO a Evropskou unii útok Ruska na Ukrajinu ještě mnohem více přiblížil,“ řekl na Pražském hradě Steinmeier. „Naše podpora pro Ukrajinu právě teď nesmí polevit,“ zdůraznil německý prezident.

Připomněl, že Německo je po USA druhým největším vojenským podporovatelem Ukrajiny a že především se to týká protiraketové obrany.

„Německá podpora Ukrajiny je naprosto zásadní,“ řekl Pavel.

V poslední době je Německo jedním z nejlepších partnerů, řekl Pavel

„Německo je pro nás opravdu strategickým partnerem a já jsem rád, že mohu říci, že v poslední době také jedním z nejlepších partnerů,“ řekl také český prezident.

Podle Steinmeiera nikdy nebyly vztahy mezi Českem a Německem lepší než nyní.

Příjezdu německé hlavy státu přihlížely na Hradčanském náměstí zhruba dvě stovky lidí, Steinmeiera část z nich přivítala potleskem.

A oba prezidenti také v podvečer společně uctili u Filozofické fakulty Univerzity Karlovy oběti střelby na fakultě před vánočními svátky. Masový vrah, student fakulty, tam připravil o život 14 lidí a pak zabil i sám sebe.

Česko má podle Pavla zájem na prohlubování spolupráce s Německem v energetice, vědě, výzkumu a vývoji, digitalizaci i kybernetické bezpečnosti.

„Máme zájem na tom, abychom tyto vztahy dále rozvíjeli a abychom se z role v dnešní době především subdodavatelské posunuli více do role partnera a inovátora,“ uvedl Petr Pavel.

Strategickým zájmem Německa, Česka i EU je rozšíření unie, řekl německý prezident

Rozdělení Evropy vzniklé po studené válce bylo rozšířením EU, když do Unie vstoupila i Česká republiky, podle Steinmeiera konečně překonáno.

„Jsem si jistý, že členství v Evropské unii pro Českou republiku znamenalo změnu a Česká republika současně také změnila Evropskou unii,“ řekl německý prezident.

Další rozšíření Evropské unie je podle Steinmeiera strategickým zájmem pro Německo, Evropskou unii i Českou. Německo podporuje vstup balkánských států, Ukrajiny, Moldavska i Gruzie.

Steinmeier přednese projev na konferenci ke 20 letům Česka v EU

V úterý Steinmeier přednese projev na konferenci ke 20 letům České republiky v Evropské unii na Pražském hradě, odpoledne se ještě sejde s premiérem Petrem Fialou.

V programu má Steinmeier i setkání se zástupci českých židovských obcí, procházku po stopách Franze Kafky nebo mezinárodní hudební a kulturní projekt ČR a Německa Musica non grata, který organizuje Národní divadlo a finančně jej podporuje německá ambasáda.

Před dvěma lety Steinmeier jako první německý prezident v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří zabili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Výsadkáři pak zemřeli v Praze v červnu 1942 po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na Heydricha.