1. srpna 2018 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejpopulárnějším politikem je stále Babiš, jeho obliba ale klesá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Andrej Babiš se dostavil na Pražský hrad, kde prezident  Miloš Zeman jmenuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš se dostavil na Pražský hrad, kde prezident Miloš Zeman jmenuje... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Nejpopulárnějším českým politikem zůstává premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V červnu jeho obliba klesla podle průzkumu STEM na 47 procent z únorových 48 procent. Na druhé místo se dostal předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který má oblibu 38 procent lidí. Podle STEM popularitu politiků ovlivnil složitý proces sestavování vlády.

Popularita předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka klesla na 31 procent, zatímco u předsedy KSČM Vojtěcha Filipa stoupla z 27 na 33 procent. Popularita premiéra Babiše se dostala pod 50 procent, což je jeho nejhorší výsledek od roku 2014, uvedl STEM. „Patrným zvratem u něho nejspíše byla složitá cesta sestavování vlády. Svědčil by o tom fakt, že na druhé místo se dostal Jaroslav Faltýnek, který hrál významnou roli při vládním vyjednávání, i když jej stále ještě nezná sedmina našich obyvatel,“ dodává STEM. 

Na třetím místě je předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož hodnocení je stejné jako v posledním (únorovém) výzkumu. Pozitivní názor na něj má 36 procent lidí. Na čtvrtém místě zůstává lídr SPD Tomio Okamura s neměnnou podporou 35 procent lidí. Pátou příčku obsadil komunistický předseda Filip a šestou předseda sociálních demokratů Hamáček. 

Nejhůře hodnoceným politikem je Kalousek

Hodnocení Okamury je podle STEM rozporné. Na jedné straně má tábor pevných příznivců, na straně druhé skupinu silných odpůrců. Jednoznačně odmítavý postoj vůči němu zastává třetina veřejnosti.

Nejhůře hodnoceným politikem je šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, kterého krajně nepříznivě vidí téměř tři pětiny dotázaných. Vysoký podíl nepříznivých hodnocení STEM zjistil také u předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. 

„Celkově lze říci, že popularita politických osobností je nevalná. V současné době nemáme žádné ‚politické hvězdy‘, které by pozitivně oceňovala většina našich obyvatel,“ uvedl STEM. 

Do červnového výzkumu politických osobností byli zařazeni předsedové parlamentních stran, první místopředsedové těchto stran a zároveň předsedové poslaneckých klubů. Výzkum byl proveden mezi 1007 respondenty ve dnech 13. až 27. června. Prezident Miloš Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu 27. června, což bylo osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO. Menšinový kabinet ANO a ČSSD podporují komunisté. ČSSD vede pět ministerstev, dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO.

PořadíPolitik (strana)Únor 2018Červen 2018
1.Andrej Babiš (ANO)4847
2.Jaroslav Faltýnek (ANO)3338
3.Ivan Bartoš (Piráti)3636
4.Tomio Okamura (SPD)3535
5.Vojtěch Filip (KSČM)2733
6.Jan Hamáček (ČSSD)3331
7.Petr Fiala (ODS)2530
8.Jiří Zimola (ČSSD)-28
9.Jiří Pospíšil (TOP 09)2428
10.Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)2728
11.Marian Jurečka (KDU-ČSL)2827
12.Petr Gazdík (STAN)2427
13.Jan Farský (STAN)2023
ČTK
  • 22Diskuse