Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důvěra Čechů v EU stoupá. Se členstvím je spokojeno 48 procent lidí

Vztyčování vlajky EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vztyčování vlajky EU. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Se členstvím Česka v Evropské unii je nyní spokojeno 48 procent občanů. Jejich počet tak proti loňskému dubnu, kdy bylo spokojených nejméně od vstupu země do EU v roce 2004, stoupl o sedm procentních bodů. Plyne to z průzkumu agentury STEM, která jeho výsledky dnes poskytla ČTK. Osmačtyřicet procent lidí by rovněž znovu hlasovalo v případném referendu pro vstup do unie, přesto je 69 procent lidí přesvědčeno, že Česko není schopno hrát v unii aktivní roli.

Podle průzkumu se zastavil i pokles počtu lidí, kteří by v referendu znovu podpořili vstup republiky do unie. "Původně většinový souhlas veřejnosti postupně oslaboval, až na jaře 2011 došlo k vyrovnání podílů hlasů pro a proti. Během dalšího roku snižování podílu souhlasných odpovědí ještě pokračovalo," uvedl STEM. V listopadu 2011 by vstup Česka do unie podpořilo 47 procent lidí a loni v dubnu 43 procent dotázaných.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle toho mírně přibylo lidí, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Česká republika dokáže být v unii aktivní. Nyní si to myslí 31 procent veřejnosti, loni v dubnu bylo stejného mínění 26 procent lidí. Podle STEM aktuální počet přesto stále nedosahuje hodnot z let 2006 až 2010, kdy se podíl souhlasných odpovědí pohyboval nad hranicí 40 procent.

S členstvím v EU souhlasí častěji lidé s vyšším vzděláním a z domácností v příznivé finanční situaci, studenti, podnikatelé a živnostníci. Naopak občané starší 60 let vyjadřují s členstvím méně spokojenosti. Z hlediska politické orientace podporují členství v EU hlavně příznivci ODS a TOP 09. Stoupenci ODS jsou také častěji zastánci aktivního přístupu Česka v unii. Agentura provedla průzkum ve dnech 2. až 9. dubna mezi tisícovkou respondentů.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?