Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

V prvním kole voleb by vyhrál Babiš, uvádí průzkum. Jiný favorizuje Nerudovou

Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel foto: koláž iDNES.cz

První kolo volby hlavy státu by vyhrál Andrej Babiš s výsledkem 30,1 procenta hlasů. Druhá by byla ekonomka Danuše Nerudová s 26,5 procenta a třetí generál Petr Pavel s 23 procenty, uvádí to volební model agentury STEM pro CNN Prima News. Podle volebního modelu Data Collect a Kantar, by volby těsně vyhrála Nerudová s 27 procenty hlasů. Babiš a Pavel by shodně získali jen o půl procenta méně.
  12:18aktualizováno  20:10

STEM také zjistil, že 34 procent lidí je nadále nerozhodnutých.

Ze zveřejněného modelu dále vyplývá, že Babiše by ve druhém kole porazila Nerudová poměrem hlasů 57 ku 43 i Pavel s výsledkem 53 ku 47 procentům hlasů.

Vzájemný duel mezi Nerudovou a Pavlem by vyhrála Nerudová poměrem hlasů 56 ku 44. Ve druhém kole by však znovu zůstala třetina voličů nerozhodnutých.

Prezidentské volby

Naproti tomu podle posledního volebního modelu agentury Median zveřejněného 9. prosince vedla Nerudová s 28 procenty, druhý byl Babiš s 26,5 procenta a třetí Pavel s 23,5 procenta.

Současný prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové k průzkumu podotkl, že sám byl ve stejné situaci, jako indikuje tento průzkum.

„Všichni moji protikandidáti, kteří se nedostali do druhého kola, řekli, že budou podporovat pana (Karla) Schwarzenberga nebo pana (Jiřího) Drahoše. Jenže to nefungovalo. Jak jsem řekl, rozhodují televizní diskuze, a já z tohoto důvodu druhému kolu příliš nevěřím,“ popsal.

Zeman také uvedl, že jak Nerudová, tak Pavel mají slabé body, na které se bude v diskuzích upozorňovat. „Jsou to kandidáti bez politické zkušenosti, a to je pro mě ten nejsilnější argument,“ podotkl.

Zveřejněný průzkum agentury STEM se uskutečnil na vzorku 2605 občanů starších 18 let a dotazování se konalo od 29. listopadu do 9. prosince. Preference ostatních kandidátů se pohybují až s velkým odstupem za uvedenými prvními třemi kandidáty.

Volební model agentury STEM pro CNN Prima News. (17. prosince 2022)

Data Collect a Kantar favorizují Nerudovou

Podle volebního modelu Data Collect a Kantar, který byl zpracovaný pro Českou televizi, by ve volbách v prvním kole nyní zvítězila Danuše Nerudová s 27 procenty hlasů. Těsně za ní by skončili Andrej Babiš a Petr Pavel, kteří by podle volebního modelu získali shodně 26, 5 procenta hlasů.

Jiná je situace u takzvaného volebního potenciálu, což je podíl všech lidí, kteří volbu daného kandidáta zvažují. Z tohoto pohledu má Nerudová 39 procent, Pavel 37,5 procenta a Babiš 32,5 procenta.

Danuše Nerudová si oproti listopadovému volebnímu modelu polepšila o 3,5 procentního bodu, Andrej Babiš si o půl procentního bodu pohoršil a podpora Petra Pavla zůstala na stejné úrovni.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 14 prosince a účastnilo se ho 1 243 respondentů. Možná statistická chyba se pohybuje od půl procentního bodu do 2,8 procentního bodu.

Ostatní kandidáti s velkým odstupem

Z dalších kandidátů by v prosinci následovali s podporou šesti procent Pavel Fischer a se čtyřmi procenty Marek Hilšer. Jaroslav Bašta by získal 3,5 procenta a Josef Středula tři procenta. Kandidátů je devět, další by nepřekonali hranici dvou procent, uvedla ČT.

Podle agentury STEM by nejvyšší počet hlasů ze zbývající šestice by získal senátor Pavel Fischer s 6,2 procenta. Senátor Marek Hilšer by získal 5,1 procenta, odborářský předák Josef Středula 3,9 procenta, kandidát opozičního hnutí SPD Jaroslav Bašta 2,9 procenta, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima 1,5 procenta a pole uzavírá podnikatel Karel Diviš s 0,9 procenta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat