Štěpánek udržel Česko ve hře

V úvodních dvouhrách čtvrtfinále Davis Cupu vybojovali čeští tenisté proti Rusku první vítězství

MOSKVA/PRAHA Tenista Radek Štěpánek znovu potvrdil svoji nepostradatelnou roli pro český daviscupový tým. Po prohře Tomáše Berdycha v první čtvrtfinálové dvouhře si ve třech setech hladce poradil s jedničkou ruského týmu Igorem Andrejevem. České mužstvo tak díky Štěpánkovi drží po prvním dni s Ruskem nerozhodný stav 1:1 a před dnešní čtyřhrou je stále ve hře o postup do semifinále.

„Věřím, že jsem předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů v Davis Cupu,“ radoval se český vítěz. „Takticky jsem zvládl zápas perfektně. Nedal jsem mu jedinou šanci. Naprosto jsem zničil jeho hru.“

Štěpánek v utkání s antukovým specialistou neustále měnil rytmus hry a od začátku zápasu se i na pomalém povrchu tlačil k síti. Andrejeva tím nutil k úplně jinému hernímu projevu, než jsou dlouhé výměny od základní čáry, které má nejraději. Už v šestém gemu sebral Štěpánek soupeři servis a vývoj zápasu si udržoval pevně pod kontrolou. Po necelých dvou hodinách ukončil utkání esem a zpečetil vítězství 3:6, 2:6, 4:6.

Berdych neudržel vedení 2:0 Daviscupová neporazitelnost Tomáše Berdycha v pětisetových bitvách skončila včera na raketě Marata Safina. Ruský hráč získal v úvodním zápase dvouher první bod pro domácí tým, přestože v úvodu zápasu prohrával 2:0 na sety. Na tabuli po třech hodinách a 50 minutách svítilo skóre 6:7, 4:6, 6:3, 6:2 a 6:4. „Po druhém setu se neskutečně rozehrál, při jeho podání jsem vůbec neměl šanci. Kdyby takhle hrál od začátku, byly by první dva sety mnohem vyrovnanější. Závěr skvěle odservíroval, nedalo se s ním hrát ani ze základní čáry,“ ohodnotil Berdych svého soupeře, který dal 29 es.

Český tenista si v úvodu utkání vypracoval mírnou převahu, ale nedokázal využít nabídnuté brejkboly. Přesto první sadu získal po tie-breaku. Ve druhém setu pak za stavu 3:3 sebral Berdych poprvé soupeřovo podání a zanedlouho šel do vedení 2:0 na sety.

Ve třetí sadě ale český hráč ztratil hned své první podání a Safin ho začal dostávat svou agresivní hrou pod tlak. Bývalý první hráč světového žebříčku čím dál častěji nutil českou jedničku k chybám a poměrně hladce brzy srovnal na 2:2.

Dvaadvacetiletý Čech pak v závěru páté hry rozhodujícího setu udělal dvě nevynucené chyby za sebou a ztratil podání. Rozjetý Safin nedovolil Berdychovi vrátit se zpět do hry. Český reprezentant po zápase přiznal, že mu příliš nesedl nerovný povrch moskevské antuky.

„Když míček několikrát skočí špatně, tak to nemůže svědčit o tom, že je kurt dobře připravený. Je to jejich výhoda v domácím prostředí, s tím se bohužel nedá nic dělat,“ řekl pro ČTK Berdych.

O důležitý druhý bod se bude bojovat v dnešní čtyřhře, do níž nehrající kapitáni nahlásili Nikolaje Davyděnka s Michailem Južným a Lukáše Dlouhého s Pavlem Víznerem. Sestavy se však mohou hodinu před zápasem změnit.

***

Výsledky prvních dvouher čtvrtfinále Davis Cupu Rusko-ČR Marat Safin - TOMÁŠ BERDYCH 6:7 (5:7), 4:6, 6:3, 6:2, 6:4. Igor Andrejev - RADEK ŠTĚPÁNEK 3:6, 2:6, 4:6. Dnešní program: 12.00 Davyděnko, Južnyj - DLOUHÝ, VÍZNER. Zítra: 11.00 Andrejev -BERDYCH, Safin - ŠTĚPÁNEK.