Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej

Štěpánek vydřel bod v maratonu

Chorvat Karlovič českému tenistovi nasázel 78 es, ale úvodní zápas semifinále Davis Cupu stejně prohrál

POREČ Dva zkušení třicátníci v úchvatné šestihodinové bitvě bojovali o první bod v semifinále Davisova poháru mezi Českem a Chorvatskem. Diváci v Poreči viděli čtyři tie-breaky a rekordní záplavu es. Rozhodlo se až ve 30. gamu pátého setu.

Pevnější nervy nakonec ukázal tenista Radek Štěpánek a přinesl do šatny českého týmu první bod. Chorvatského obra Iva Karloviče nakonec udolal 6:7, 7:6, 7:6, 6:7 a 16:14. „Snad to Tomášovi pomůže do jeho zápasu,“ řekl Štěpánek před utkáním Berdycha s Marinem Čiličem, které skončilo až po uzávěrce. Hned začátek zápasu ukázal, jak vyrovnaní tenisté proti sobě na kurtu stojí. Karlovič vzal hned Štěpánkovi podání a uhrál první dvě hry pro sebe. Jenže nadějnou výhodu vzápětí lehce ztratil, když český hráč číslo jedna konečně chytil rytmus, začal chodit na síť a vyrovnal. Poučeni z divokého úvodu si pak oba tenisté drželi vytrvale servis po celý zápas.

Štěpánek chorvatského dlouhána zaskočil inteligentní hrou při dlouhých výměnách. Jenže Karlovič se znovu opíral o bezchybný servis. V zápase vyslal 78 es a jasně tak překonal světový rekord 55 čistých podání, který sám vytvořil letos na French Open proti Lleytonu Hewittovi. Ani tenkrát, ani včera mu to na vítězství nestačilo. „Jsou to jen esa. K vítězství mi to nepomohlo,“ soukal ze sebe smutný Karlovič. Úvodní set dospěl do tie-breaku, k radosti domácích ho 208 centimetrů vysoký Chorvat vyhrál.

Chorvatské peklo se nekonalo Nutno dodat, že bájná atmosféra temperamentních Chorvatů se včera nekonala. „Cítím se tu jako doma. Tolik českých fanoušků jsem ani nečekal. Potvrzuje se, že jsou neoficiální součástí týmu,“ chválil kulisu Štěpánek. Rozložení sil v hledišti porečské haly Žatika bylo vyrovnané.

Stejně to vypadalo na kurtu. Štěpánek měl jen trochu navrch a několikrát scházel jen kousek, aby soupeři sebral podání. Karlovič je zvyklý hrát od lajny a zkracované míče ze Štěpánkovy rakety mu neseděly. Koncentrovaní tenisté v bitvě nervů nehnuli ani brvou a vlastní servis strážili obětavou hrou. Utkání bylo tak vyrovnané, že se prodlouženým hrám prostě nešlo vyhnout.

O vítězi zápasu tak musel rozhodnout až pátý set, který už zvedal ze židle všechny diváky. Vyhrál nakonec Štěpánek, ale bezprostřední ohlasy v hale naznačovaly, že zápas měl mít vítěze dva. „Musím před ním smeknout. Také bojoval do posledního míčku a umím si představit, jak moc je zklamaný,“ ocenil soupeře Štěpánek.

1. den Chorvatsko -Česko 0:1 Karlovič - Štěpánek 7:6 (7:5), 6:7 (5:7), 6:7 (6:8), 7:6 (7:2), 14:16. Utkání Čilič - Berdych skončilo po uzávěrce LN. Dnes - 15.00 Karanušič, Zovko -Dlouhý, Hájek. Zítra - 14.00 Čilič - Štěpánek, Karlovič - Berdych lidovky.cz On-line přenos a ohlasy z dalších zápasů na www.lidovky.cz/sport

O autorovi| MICHAL HOŘEJŠÍ, (od zpravodaje LN v Chorvatsku)