15. března 2016 18:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stereotypy nemizí. Muži mají vydělávat, ženy mají vařit a uklízet, myslí si Češi

Muži se pohádali kvůli špinavé pánvičce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži se pohádali kvůli špinavé pánvičce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Dvě třetiny lidí v Česku si myslí, že domácnost má finančně zajistit muž. Podle 85 procent dotázaných by se měl také postarat o běžné opravy. Dvě třetiny Čechů a Češek také míní, že vaření by mělo být na ženě. Polovina respondentů je pak přesvědčena o tom, že ženskou záležitostí je úklid. Mírně přibývá lidí, kteří by péči o rodinu rozdělili mezi oba partnery.

Vyplývá to z únorového průzkumu o rolích mužů a žen, jehož výsledky poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Třetina lidí míní, že opravy v domácnosti by měl rozhodně provádět muž. Celkem běžnou údržbu mužům přisoudilo 85 procent dotázaných nad 15 let. Jen 14 procent Čechů a Češek si myslí, že by se o to měli partneři podělit. Podle téměř dvou třetin lidí by měl peníze domů nosit muž. Třetina si myslí, že by se o finanční zajištění měli starat muž i žena. Vaření za ženskou záležitost považují dvě třetiny osob a uklízení polovina. Podle 13 procent dotázaných by pak úklid měla rozhodně obstarávat jen žena.

Víc než dvě pětiny lidí jsou přesvědčeny o tom, že ženy mají také nakupovat potraviny. Oba partnery by na nákup poslalo 55 procent respondentů. O děti by se oba rodiče měli starat podle 60 procent lidí. Jen každý stý dotázaný si myslí, že o děti má pečovat otec. Celkem 39 procent lidí nechává péči o potomky na matkách.

Společná zábava i koníčky

Devět z deseti odpovídajících míní, že oba partneři se mohou věnovat koníčkům. Podle 85 procent mohou pěstovat společenské kontakty, podle 83 procent se mohou dál vzdělávat a podle tří čtvrtin mohou být iniciativní v intimním životě. Starost o rodinný rozpočet svěřuje oběma 60 procent respondentů. Podle téměř čtvrtiny by rodinnou pokladnu měl ale spravovat muž.

Dvě pětiny lidí si myslí, že veřejné funkce má vykonávat muž. O ženách si to myslí desetina dotázaných. Tři z deseti míní, že o kariéru by měl usilovat muž. Ženám tuto možnost dávají čtyři procenta respondentů. Tři pětiny osob si pak myslí, že kariéru mohou dělat oba partneři.

Ženy jsou častěji přesvědčeny o tom, že by různé činnosti měli vykonávat oba partneři. Muži ženám častěji přenechávají nakupování, úklid, péči o děti i iniciativu v intimním životě. Sami si naopak přisuzují víc vzdělávání, koníčky a opravy v domácnosti. Rozdíl v názorech žen a mužů se neobjevil u finančního zajištění domácnosti a u starosti o rodinný rozpočet.

Mají vařit oba?

Proti poslednímu zkoumání v prosinci 2013 se podle CVVM mírně zvýšil podíl těch, kteří si myslí, že by doma měli vařit oba partneři. Ubylo těch, podle nichž má jídlo chystat žena. Podobné je to i u úklidu či u kariéry. Mírně poklesl podíl lidí, kteří ženám přisuzovali starost o rodinný rozpočet.

„V dlouhodobém pohledu pro většinu zkoumaných činností platí, že roste podíl těch, kdo soudí, že by se na nich měli stejnou měrou podílet oba partneři,“ uvedlo CVVM.

Podle odborníků na rovné šance je česká společnost v pohledu na role mužů a žen konzervativní. Ženám stále přisuzuje hlavně starost o rodinu, mužům kariéru a vydělávání peněz.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz