Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Štětina: Dokážu, že úřady chybovaly, když nedaly azyl

Česko

Senátor Jaromír Štětina hodlá přesvědčit své kolegy, že odbor azylové politiky rozhodoval špatně. Čečenci, kterého ukrývá, to má pomoci. PRAHA Timur Borchašvili, Čečenec s gruzínským pasem, měl podle verdiktu cizinecké policie opustit Česko začátkem února. Jeho žádost o azyl totiž úřady zamítly.

Na pomoc mu neobvyklým způsobem přispěchal senátor Jaromír Štětina. Ukryl ho na neznámém místě. „Chci mu zachránit život. V případě návratu na Kavkaz mu hrozí smrt ze strany ozbrojenců loutkového prezidenta Čečenska Ramzana Kadyrova. Vzal jsem ho pod ochranu ve stavu krajní nouze,“ řekl Štětina.

Timur Borchašvili byl totiž spolupracovníkem zastřeleného čečenského prezidenta Aslana Maschadova. Tento fakt se Borchašvili v azylovém řízení snažil doložit fotografií, na které je zachycený spolu s Maschadovem. Úředníci ministerstva vnitra mu ale nevěřili.

„Tohle je informace, kterou on dokládá jednou jedinou věcí, a to je fotografie, která je fotomontáží. Kjeho setkání s Maschadovem pravděpodobně nikdy nedošlo,“ řekl ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman senátorům z komise pro kulturu a lidská práva.

Před stejným plénem chce dnes Štětina dokázat, že fotografie je pravá. Potvrdila mu to pražská kancelář Reuters. Navíc dala Štětinovi další fotku z téže akce. Šlo o setkání Maschadova s tehdejším prezidentem Gruzie Eduardem Ševardnadzem. Také na ní je s oběma prezidenty zachycen Borchašvili.

„Budu dokazovat, že ministerstvo vnitra pochybilo,“ plánoval před dnešním vystoupením v Senátu Štětina. „Odmítlo hlavní důkaz s tím, že fotka je zfalšovaná. Prokázání její pravosti odmítnutí ministerstva zbouralo.“ Štětina se pozastavuje nad tím, že si azylový odbor ani nedal práci s ověřením její pravosti. „My jsme to zvládli za dva dny,“ říká Štětina. Věří, že soud, který bude o stížnosti neúspěšného žadatele o azyl rozhodovat, „toto pochybení zohlední“.

Autor: