Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kvůli privatizaci domů v Brně stíhá policie sedm lidí a dvě firmy

Policie zasahovala na brněnském magistrátě (18. 10. 2022). foto: Markéta Lankašová, MF DNES

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zahájili v souvislosti s úterní razií v Brně trestní stíhání sedmi lidí a dvou právnických osob, a to pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti.
  11:01aktualizováno  15:45

Vrchní státní zastupitelství zveřejnilo informaci o stíhání na svém webu. Kauza se týká privatizace městských domů, činnosti městské firmy a dotačních podvodů. Podle dostupných zdrojů je dotčenou firmou Pískovna Černovice.

Policisté z NCOZ zasahovali v Brně v úterý a zadrželi deset lidí. Kriminalisté prohledávali prostory bytového odboru brněnského magistrátu, radnice městské části Brno-sever i Brno-Černovice, byli v černovické pískovně i u jednatele zdejší firmy a černovického místostarosty Jiřího Hasoně (KDU-ČSL).

„Nadále probíhají úkony trestního řízení, a to především výslechy obviněných. Domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor a pozemků byly v úterý ukončeny,“ uvedla dnes žalobkyně Petra Lastovecká.

O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie kromě jiných i místopředsedu KDU-ČSL, dosavadního náměstka brněnské primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka. Ten už v úterý v prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost a není z ničeho obviněný. Ve středu to před novináři zopakoval.

„Musím zdůraznit, že nejsem v pozici obviněného ani obžalovaného, není proti mně vedeno trestní řízení. Policisté chtěli informace týkající se trestné činnosti, nicméně zdůrazňuji, že ta se netýká mě,“ prohlásil Hladík.

Na otázku, zda se s ohledem na kauzu vzdá nominace na ministra životního prostředí, přímo neodpověděl. „Já bych to nechal na jednání širšího vedení KDU-ČSL,“ reagoval Hladík. Celostátní výbor lidovců se sejde ve čtvrtek odpoledne v Želivě na Pelhřimovsku.

Předseda lidovců Marian Jurečka k tomu řekl, že samotné podání vysvětlení na policii nepovažuje za důvod k odchodu z politiky.

Klíčovým mužem je podnikatel

Úterní razie se zaměřila dvěma hlavními směry. Prvním jsou byty, druhým černovická pískovna. Na první pohled dvě zcela odlišné záležitosti podle informací serveru Novinky.cz propojují osoby podnikatele Michala Horkého a významného brněnského lidovce Filipa Ledera, který se má stát novým starostou městské části Žabovřesky.

Detektivové soudí, že se Horký společně s dalšími za pomoci uplácení dostal k výhodné privatizaci bytových domů, a způsobil tak městu škodu velkého rozsahu. Kromě toho se údajně obohacoval na úkor Pískovny Černovice díky smlouvě, která byla pro tuto městskou společnost nevýhodná.

V Brně je z posledních let známý díky soudnímu sporu s Jihomoravským krajem o takzvané duplicitní vlastnictví jednoho pásu pozemků na brněnském letišti. Případ nakonec vyhrál a kraj mu musel zaplatit 27 milionů korun. Před soudem jej přitom jako právník zastupoval právě Leder.

Leder s Horkým údajně řešili byty i pískovnu. Ta je dlouhodobě mezi brněnskými politiky skloňovaným tématem.

„V poslední době jsme několikrát upozorňovali na nestandardní aktivity, při nichž se velkými slevami zvýhodňovaly některé firmy, jež dovážely neuvěřitelně velké množství odpadu,“ upozornil bývalý starosta Černovic Ladislav Kotík (Společně pro Černovice), který při loňském odvolání z funkce hovořil právě o tlaku politiků na ovládnutí pískovny. Její tehdejší šéf Daniel Smrček zmiňoval i přímo náměstka primátorky Hladíka.

Leder v úterý večer poskytl vyjádření, podle nějž u něj byla policie kvůli klientovi, který je jedním z deseti zadržených. Jeho jméno sdělit odmítl. „V souvislosti s klientem jsem podával vysvětlení. Já sám jsem nebyl zadržený ani obviněný a proti něčemu takovému se ohrazuji. Dělám jen svou práci,“ řekl Leder.

Autoři: ,