Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Stín korupce znejišťuje ligu

Česko

Případ spojený s Olomoucí a Bohemians Praha míří před soud * Fotbalový svaz odmítá trestat bez rozsudku

PRAHA Nad fotbalovou Olomoucí se zase o něco intenzivněji vznáší hrozba vyloučení ze soutěže. Může za to obvinění Bohemians Praha, že olomoucký brankář Petr Drobisz předal hráčům střížkovského klubu 300 tisíc korun před vzájemným utkáním. To na konci předminulé sezony vyhrála Olomouc 3:0.

Včera předal státní zástupce případ s návrhem obžaloby k okresnímu soudu v Olomouci. Kromě Drobisze v něm figurují i bývalý prezident střížkovského klubu Karel Kapr a hráči Miroslav Obermajer a David Zoubek. Ti jsou obvinění z přijetí úplatku.

Dokud soud Drobisze neočistí, nelze vyloučit možnost, že po podzimu aspirant na pohárové umístění bude z nejvyšší soutěže vyloučený. To je pravděpodobný verdikt, jaký by disciplinární komise Olomouci udělila.

Přísnější verdikt pro klub ještě v českém fotbale přitom nepadl ani v dobách, kdy se řešila rozsáhlejší kauza kolem žižkovského sportovního ředitele Ivana Horníka. Zatím platí presumpce neviny a toho se drží i fotbalový svaz.

„Nejde o to, že by disciplinární komise něco zametala pod koberec. Kauzu znovu otevře, jakmile se objeví jednoznačný a nezvratitelný důkaz, což může být i přiznání. Dále může rozhodovat už jen na základě pravomocného rozhodnutí soudu,“ uvedl mluvčí fotbalového svazu Jaroslav Kolář.

K tomu po posledním vývoji dojde nejdřív během příští sezony. „Do jednoho roku i s odvoláním by případ mohl být uzavřený. Čím dřív se tak stane, tím to pro nás bude lepší,“ odhadl Drobiszův právník Petr Konečný, který je i členem vedení olomouckého klubu.

Pro Olomouc se období nejistoty protahuje. S obviněním veřejně vystoupil Kapr již téměř před rokem s téměř desetiměsíčním zpožděním od chvíle, kdy se celá událost v květnu 2009 údajně stala.

Fungoval správně detektor lži? Během policejního vyšetřování se neobjevil prokazatelný důkaz, který by svědčil jednoznačně proti Drobiszovi, policie i státní zástupce však případ ani tak neodložili. Není to důvod k znepokojení? „Tady vůbec nejde o posouzení viny, ale o posunutí rozhodnutí k jiné instanci. Státní zástupce udělal standardní krok,“ komentoval Konečný poslední vývoj.

Druhá strana se domnívá, že se při soudu prokáže její verze. Obermajerův advokát Petr Slepička je navíc přesvědčený, že jeho klient se ničeho protiprávního nedopustil a od soudu odejde bez trestu. „Prokážeme, že neměl v úmyslu úplatek přijmout. Jeden den částku převzal, další den ji odevzdal panu Kaprovi. V utkání navíc vůbec nenastoupil.“ Nepřímé indicie si obě strany vzájemně zpochybňují. Třeba v Olomouci tvrdí, že vyšetření na detektoru lži dopadlo pro Obermajera rozporuplně. Slepička namítá, že problém nebyl v Obermajerovi. „Padly dvě totožné otázky i odpovědi a jedna byla vyhodnocená jako správná a druhá zase ne – to mě zarazilo. Náš klient ale každopádně neměl problém na detektor lži jít, na rozdíl od pana Drobisze, i to je pro mě určitý signál.“

Konečný zase vysvětluje, proč Drobisz v pokročilých fázích vyšetřování odmítl vypovídat. „Jednou všechno vysvětlil a po obvinění nechtěl hrát hry na nějaké slovíčkaření. Nepopřel původní výpověď, jen odkázal na to, co řekl původně.“

O dobrou náladu olomoucký brankář prý nepřišel. „Ničeho se přece nedopustil, bere to v klidu. Při pátečním společenském večeru klubu byl poměrně veselý a spoluhráči si z něj dělali dokonce legraci,“ popsal Konečný současné Drobiszovo rozpoložení.

***

Fotbalové kauzy před soudem

* Kauza Synot (2004): Hlavní roli v ní hrál sportovní ředitel klubu z Uherského Hradiště Jaroslav Hastík. Do případu bylo zapleteno i dalších sedm sudích nebo tehdejší majitel klubu Ivo Valenta. Všichni dostali peněžité tresty v rozmezí od 50 do 300 tisíc korun a zákaz činnosti ve fotbale.

* Kauza Žižkov (2004): Nejznámější korupční aféra, která se točila kolem Ivana Horníka.

Bývalý sportovní ředitel Žižkova dostal za ovlivňování zápasů od soudu pětiletý podmíněný trest, pokutu 900 tisíc korun a zákaz činnosti na deset let. Další skupina obviněných obdržela podmíněné tresty od deseti do čtrnácti měsíců, pokuty do 150 tisíc korun a také zákazy činnosti.

* Kauza Bystrc (2007): Zatím nejčerstvější případ. Za zmanipulované druholigové utkání Bystrce s Vítkovicemi pykalo pět osob – šlo o podmínečné tresty, pokuty a zákazy činnosti. Do případu byl zatažený i šéf brněnské pobočky sázkové kanceláře Tipsport, fotbalisté i trenér Bystrce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!