Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

Česko

  10:57aktualizováno  12:16
K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu Petra Fialy opoziční ANO. „Pokud máte starší dům, který není zateplený, do roku 2030 budete muset investovat statisícové částky,“ varuje stínový ministr životního prostředí ANO Richard Brabec.

Řekl iDNES.cz, že by se vláda měla pokusit vyjednat v Evropské radě blokační menšinu, protože sama Česká republika to vetovat nemůže.

Majitelé domů a bytů budou muset do 10 let, podle toho, co schválili poslanci Evropského parlamentu, výrazně snížit jejich energetickou náročnost, a to podle kategorií, které si určí členské země. Nové budovy mají mít od roku 2028 nulové emise a povinné solární panely.

V České republice je zhruba 220 až 250 tisíc starších domů, celkem 1,7 milionu rodinných domů, velká část bez zateplení a 200 tisíc bytových domů, ve kterých žijí miliony lidí. Navíc mají členské státy zařídit, aby nejpozději od roku 2030 nebylo možné vytápět fosilními palivy. Fosilní palivo je i plyn a obce by svá zařízení takto nemohly vytápět, upozornil stínový ministr životního prostředí.

„Když přicházejí nesmysly z Evropského parlamentu, vždycky si říkám, jestli je lze ještě překonat. „Socialistické plánování hadr,“ řekl Brabec. Je podle něj nesmysl si myslet, že to zaplatí evropské fondy.

„Vyzýváme Fialovu vládu, aby odmítla tento nesmysl,“ prohlásil stínový ministr životního prostředí. „Věříme, že to bude možné významně změnit,“ řekl Brabec.

„Pokud máte baráček z 80. let, máte smůlu, budete muset zainvestoval,“ uvedl také předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.

Novou stínovou ministryní školství je Berkovcová místo Vondráka

Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček, také představil novou stínovou ministryni školství Janu Berkovcovou. Podle Havlíčka se vzdělávání věnuje celý profesní život jakožto aktivní pedagožka nebo spolupracovnice Národního pedagogického institutu.

Nahradila na pozici stínového ministra školství moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka, který se rozešel s hnutím po prezidentské volbě a vystoupil i z poslaneckého klubu ANO.

Vondrák podpořil v prezidentské volbě Petra Pavla proti šéfovi ANO, bývalému premiérovi Andreji Babišovi.

Berkovcová kritizovala ve čtvrtek vládu za to, že odstupuje od svého slibu navýšit platy všech pedagogických pracovníků na 130 procent průměrné mzdy.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat