Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stínová vláda ČSSD má tři ženy

Česko

PRAHA Úřadující šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka včera představil svoji stínovou vládu. A hned „trumfnul“ kabinet Petra Nečase. Na rozdíl od čistě mužské vlády, kterou v úterý jmenoval prezident Václav Klaus, Sobotka ve svém stínovém týmu angažoval tři ženy.

Za pozlátkem v podobě genderové korektnosti však statutární místopředseda ČSSD skrývá spory. Do svého týmu totiž vzal jako stínového ministra zdravotnictví i středočeského hejtmana Davida Ratha, a to se některým spolustraníkům nelíbí. Ostře Sobotkovu volbu kritizoval třeba jihomoravský hejtman a kandidát na budoucího předsedu ČSSD Michal Hašek. „Kolegové v politickém grémiu ČSSD preferovali jiné obsazení pozice stínového ministra zdravotnictví,“ zopakoval včera pro LN.

Rath si ze svých kolegů ale nic nedělá. „Taky nejsem z některých členů nadšen. Já bych třeba Urbana s jeho toskánskou aférou a blízkou vazbou na Tvrdíka také raději ve stínové vládě neviděl. Ale je místopředsedou, tak nic jiného nezbylo,“ prohlásil Rath v deníku Právo.

Sobotkův tým se má stát variantou ke středopravicovému koaličnímu kabinetu. „Bude vytvářet alternativy vůči vládním konceptům tak, aby si občané mohli vybrat a vytvořit si názor na to, kterému politickému programu dají v budoucnosti přednost,“ avizoval už dřív Sobotka. Zároveň sdělil, že chce změnit styl komunikace opozice s vládou. „Jsme připraveni odpovědně přijmout roli opozice a diskutovat věcně, ale tvrdě,“ uvedl.

Kromě tří žen statutární místopředseda vyzdvihl angažmá mladých politiků ve svém týmu. Mezi nimi například dvaatřicetiletého poslance Jeronýma Tejce. Ten ve stínovém kabinetu nahradil Františka Bublana.

***

STÍNOVÁ VLÁDA

Bohuslav Sobotka – premiér Jeroným Tejc – vnitro Lubomír Zaorálek – zahraničí Zdeněk Škromach – práce, sociální věci Vlasta Bohdalová – školství Vítězslav Jandák – kultura Roman Onderka – doprava Milan Urban – průmysl a obchod Jan Mládek – finance Václav Zemek – životní prostředí Michaela Marksová Tominová – lidská práva a příležitosti Jiří Dienstbier ml. – spravedlnost Jiří Zimola – místní rozvoj Michal Hašek – zemědělství Petr Hulinský – obrana ODBORNÍ MLUVČÍ: Vladimír Špidla – evropské záležitosti Jiří Šlégr – sport Alena Gajdůšková – věda, výzkum Jiří Havel – hospodářská strategie

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...