Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš svolal stínovou vládu ANO. Tvoří ji 15 členů a tři zmocněnci, Havlíček už nemá na starosti dva resorty

Česko

  7:37aktualizováno  15:51
Šokován tím, co předvádí koaliční vláda Petra Fialy, je expremiér a předseda ANO Andrej Babiše. „Ve vládě financím nerozumí nikdo,“ prohlásil. Je přesvědčen, že se vládě nepodaří ušetřit 80 miliard korun. Oponovat záměrům vlády Petra Fialy hodlá stínová vláda ANO, kterou Babiš sestavil. Má včetně premiéra patnáct členů a pomohou jí i tři zmocněnci.

„To, co předvedla nová vláda za měsíc, jenom potvrzuje to, že to je skutečně vláda, která je nekompetentní,“ kritizoval šéf ANO Andrej Babiš kabinet Petra Fialy.

Vytkl vládě, že nezvýšila platy zaměstnancům veřejného sektoru, jak plánoval jeho kabinet, že osekala slevy na jízdném pro důchodce a studenty, že zastavila kompenzační programy i to, že není schopna účinně řešit zdražování energií. Jediné efektivní a rychlé řešení je podle něj odpuštění daně z přidané hodnoty.

„My nepřestaneme upozorňovat na to, že nulová DPH aspoň na nějakou dobu je prostě ta správná cesta,“ řekla stínová ministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Brutálními škrty se z krize nedostaneme, řekla Schillerová

S vládou se stínový kabinet ANO shoduje na potřebě konsolidovat veřejné finance. „My se pouze neshodujeme na tempu. My se domníváme, že konsolidace by měla být postupná, tak abychom nezaškrtili křehký ekonomický růst, abychom nepoškodili české občany a české firmy. Brutálními škrty se z této krize nedostaneme,“ prohlásila Schillerová.

„Všechno, co vykládali před volbami, není pravda,“ vytkl Babiš koaliční vládě ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN.

Stínová vláda se poprvé se sešla ve čtvrtek dopoledne a bývalý premiér ji pak oficiálně představil. 

Je v ní podle očekávání několik bývalých ministrů – kromě Schillerové i exšéf resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček, exministr životního prostředí Richard Brabec, bývalý ministr obrany Lubomír Metnar a také exministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Stínovým protějškem ministra vnitra Víta Rakušana je místopředsedkyně Sněmovny, bývalá karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová

„Nová vláda je u moci sotva pár týdnů, ale mnoho z jejích kroků a rozhodnutí mezi vámi budí oprávněně rozhořčení. A věřte, že mě velmi mrzí každý jejich necitlivý krok, který vede ke zhoršení životní situace každého z vás. I proto jsem přijala pozici ministryně vnitra ve stínové vládě hnutí ANO,“ napsala ve středu na své facebookové stránce.

Již dříve MF DNES informovala, ve stínové vládě je také poslanec a gastroenterolog Julius Špičák, který bude oponovat plánům ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09.

Kriticky hodnotí rozhodnutí vlády o zrušení povinného očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profese. „Zrušení vyhlášky o povinném očkování jde proti trendu v okolních zemích a stagnace bude ještě výraznější. Ale především, vláda dává najevo, že očkování nevěří. Už teď chybí naočkovat posilující dávkou 30 procent lidí nad 65 let,“ napsal Špičák na Twitteru.

Stínovým ministrem spravedlnosti je bývalý předseda Sněmovny a šéf ústavně-právního výboru Radek Vondráček. Do Babišové stínové vládní sestavy se dostal také poslanec Jaroslav Bžoch, který bude oponentem ministra zahraničí za Piráty Jana Lipavského.

Ve Sněmovně před hlasováním o důvěře vládě Bžoch vyzýval Lipavského, aby vysvětlil, co myslí revizí vztahů k Rusku a Číně, kterou slibuje vláda ve svém programovém prohlášení. „Pominu tu skutečnost, že pokud my bychom v minulém volebním období po kauze Vrbětice například řekli, že chceme revidovat vztahy s Ruskem, tak byste byl vy první, kdo nás bude napadat, že chceme ty vztahy oteplit, že budeme ustupovat Hradu a že jsme servilní vůči Kremlu a podobně. Proto bych rád věděl, co to vlastně znamená,“ řekl ve Sněmovně Bžoch.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat