Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sto dní účetních škrtů

Česko

Kabinet Petra Nečase má paradoxní výhodu, že vládne v těžké době krize státních dluhů

ANALÝZA

Tým Petra Nečase není vládou rychlého startu. Za prvních sto dní v úřadě prosadil přitvrzení letošního státního rozpočtu a úsporný rozpočet na rok příští včetně snížení peněz na platy státních zaměstnanců. Ničím dalším se zatím pochlubit nemůže.

PRAHA Premiér trefně přiznává, že víc než vládní agenda zaměstnávala všechny předvolební kampaň a koaliční i osobní spory, které kabinet od prvního zasedání provází.

Petr Nečas také už před měsícem realisticky připustil, že „reformní vládní úsilí se zatím rovná nule“, a dodal, že jeho ministři dosud provádí jen „tupé účetní operace“. Ten výrok za měsíc nezastaral. Volební kampaň vrcholila, a tak se ani nic podstatného nedalo čekat.

Tupé účetní operace jsou ale velmi důležité. Bez nich by nám hrozil schodek nikoliv 135, ale přinejmenším 210 miliard korun. Vzápětí po schválení rozpočtu s takovým deficitem by následovalo snížení ratingu země a výrazné prodražení státních dluhů.

Zásadní test pevnosti Vláda zatím přes všechny odborářské výhrůžky stávkami trvá na snížení platů státních zaměstnanců o desetinu. Právě to je zásadní test pevnosti. Kdyby v něm kabinet byť jen symbolicky ustoupil, velmi těžko už by pak prosazoval své reformní plány. Ztratil by i důvěryhodnost u investorů, kteří kupují vládní dluhopisy. V Evropě posledních desetiletí se těžko hledá vláda, která by po ústupku odborářům ještě něco prosadila. Začátkem konce Václava Klause jako premiéra byl právě ústupek stávkujícím železničářům.

Petr Nečas rád a často mluví nejen o rozpočtové zodpovědnosti, ale i o posílení konkurenceschopnosti země. „Změny důchodů, zdravotnictví, sociálního systému, terciárního vzdělávání a podpory vědy,“ vyjmenovává reformy, které jsou k tomu potřeba. Zatím z nich jeho ministři nepředstavili jedinou. Prý přijdou v příštích devíti měsících. Vláda si dává načas. Od představení prvních konceptů vede přes veřejnou debatu ke schválení konkrétních reformních zákonů dlouhá cesta. Na ní navíc teď hrozí zdržování a obstrukce, pokud ČSSD dokáže získat většinu v Senátu. Protikorupční chaos O moc lépe to zatím nevypadá ani s dalšími dvěma vládními prioritami: bojem proti korupci a vládou práva. Protikorupční plány se chaoticky dávají dohromady na několika ministerstvech. Epicentrem by mělo být vnitro, kde bohužel sedí nejslabší člen vlády Radek John. I tady premiér poměrně přesně cítí, že chybí výsledky, a proto si protikorupční strategii bere na starost osobně.

Hned několik ministrů od Alexandra Vondry přes Víta Bártu po Jiřího Bessera zadalo audity a prověrky veřejných zakázek. Na výsledky se zatím stále čeká.

Protikorupčnímu étosu kabinetu neprospívají ani přestřelky mezi Alexandrem Vondrou, čistícím ministerstvo obrany, a Miroslavem Kalouskem, který tam měl před lety jako náměstek veřejné zakázky na starosti.

Vláda práva se těžko prosazuje s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, kterou Nečasovi ministři považují za nedůvěryhodnou. Už měsíce slibují její konec a hledají nástupce. Z těžko srozumitelných důvodů ale vláda její odchod protahuje.

Odklady jsou tradičně největším úskalím reformních vlád. Co se neudělá v prvním roce, neudělá se většinou už vůbec. Petr Nečas a Miroslav Kalousek si to dobře pamatují z Topolánkovy vlády. Od poloviny roku 2007 už se v ní neprosadilo vůbec nic. Současný kabinet má výhodu, že vládne v těžké době krize státních dluhů, a Petr Nečas i jeho ministři dobře ví, že si nemůžou dovolit skončit jako udržovací kabinet.

***

CO VLÁDA UDĚLALA

* Snížení výdajů státního rozpočtu na rok 2010 Ministři museli snížit výdaje o 4 procenta.

* Úsporný státní rozpočet na rok 2011 Aby se vláda dostala na schodek 135 miliard, musela snížit výdaje o 70 miliard korun.

* Snížení výdajů na platy státních zaměstnanců o 10 procent

Ministři musí lidem buď sáhnout na platy, nebo jich část propustit. Kabinet od škrtů neodradila velká odborová demonstrace v Praze a vyhlášená stávková pohotovost.

* Zdanění stavebního spoření Státní příspěvek ze stavebního spoření se sníží na polovinu kvůli dani 50 procent.

* Povodňová daň Sleva na dani se příští rok sníží o 100 korun měsíčně.

Autor: