Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sto kilo Aj Wej-wejových semínek jde do dražby

Česko

LONDÝN Britská aukční síň Sotheby’s nabídne v aukci současného umění v polovině února v Londýně sto kilogramů porcelánových slunečnicových semínek od jednoho z nejznámějších čínských současných umělců Aj Wej-weje.

Sotheby’s odhaduje, že sto kilogramů porcelánových semínek, která mohou být navršena podle přání kupce v libovolném tvaru, se prodá za 80 až 120 tisíc liber (2,3 až 3,4 miliony korun).

Aj Wej-wej nyní vystavuje svá slunečnicová semínka ve velkém v hlavní hale londýnské galerie Tate Modern. Na plochu tisíce metrů čtverečních jich tam nechal navézt 150 tun - tedy asi sto milionů. Ručně zdobená slunečnicová semínka z porcelánu vyrábělo dva roky 1600 sklářů v čínském městě Ťing-te-čen.

Britské listy upozornily, že kdyby se semínka prodala v Sotheby’s za průměr odhadní ceny, instalace v Tate Modern by měla cenu 150 milionů liber (4,2 miliardy korun).

Odborná revue Art Daily uvedla, že porcelánová semínka se již stala symbolem díla tohoto nejvýznamnějšího konceptuálního umělce své generace v Číně. Třiapadesátiletý Aj Wej-wej se podílel na návrhu stadionu pro olympiádu v roce 2008 v Pekingu, pak se ale od her distancoval s tím, že vláda je využívá jen pro propagandu. Jeho tvorba má často politický podtext a Aj se kvůli tomu několikrát dostal do sporu s úřady, naposledy byl v listopadu držen v domácím vězení.

Hlavním tahákem aukce 15. února by podle ceny měl být obraz německého malíře Gerharda Richtera Abstraktes Bild z roku 1990 odhadovaný na pět až sedm milionů liber. Série obrazů Andyho Warhola Nine Multicoloured Marilyns (Devět barevných Marilyn) by měla podle očekávání vynést dva až tři miliony liber. Aukce nabídne díla i dalších umělců, jako je Lucio Fontana, David Hockney, Frank Auerbach, Bridget Rileyová, Antony Gormley a Chris Ofili. Sotheby’s očekává, že dražba by měla vynést celkem 56 milionů liber.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...