Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Sto milionů na charitu zmizelo, podnikatel si nakoupil domy

Česko

  7:00aktualizováno  9:15
PRAHA - Loterijní firma stopila 100 milionů na charitu: majitel společnosti si za ně nakoupil domy. Aby penězovod utajil, vytvořil si krycí občanská sdružení.

Poker - ilustrační foto foto: Shutterstock

Je to vůbec poprvé, co české úřady oficiálně připustily, že loterijní firmy si přes charitu posílají miliony korun domů. A vůbec poprvé v oficiální listině popsaly i mechanismus vyvádění peněz, které mají podle zákona sloužit veřejně prospěšným účelům.

FAÚ zajistil minulý rok 808 milionů korun

Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí loni zajistil přes 808 milionů korun. O rok dříve to bylo 287 milionů korun. Útvar loni podal 256 trestních oznámení, o rok dříve to bylo 296 trestních oznámení. Naopak počet oznámení o podezřelých obchodech a transakcích loni stoupl o 83 na 1970.

FAÚ loni rovněž předal celkem 747 podnětů k šetření celníkům a daňové správě, předloni to bylo 639. "Na základě těchto podnětů FAÚ byla doměřena dodatečná daň v objemu jednotek miliard korun," prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek.

Hazardní velkopodnikatel si za charitativní miliony nakoupil domy. "Finanční prostředky určené na veřejně prospěšné účely byly prokazatelně investovány do nákupu nemovitostí osobami personálně propojenými s loterijní společností," stojí ve výroční zprávě Finančně analytického útvaru ministerstva financí, jemuž se přezdívá Kalouskovi cifršpioni.

100 milionů zmizelo

Hazardní společnosti měly podle zákona odvádět část svého zisku na charitu. Jenže v minulosti novináři zmapovali hned několik případů, kdy loterijní podnikatelé založili kulturní či sportovní spolek, jemuž povinné odvody posílali. Sponzorovali tak například golfová hřiště, kam sami chodívali hrát.

Jak ukazuje v úterý zveřejněný dokument ministerských analytiků, dřívější podezření měla reálný základ. "Loterijní společnost v průběhu roku 2011 odeslala několika příjemcům částku přesahující 100 milionů korun. Většina finančních prostředků byla okamžitě vyvedena hotovostním výběrem," uvedli cifršpioni ve výroční zprávě.

Šéf FAÚ Milan Cícer

O jakou firmu jde, odmítají zveřejnit. "Máme poměrně přísně nastavenou zákonnou povinnost mlčenlivosti a nemůžeme bohužel uvádět přesné identifikační údaje, které by vedly k odkrytí daného subjektu," reagoval na otázky serveru Lidovky.cz ředitel jednotky Milan Cícer.

Jak peníze putovaly dále, nicméně vylíčili jeho lidé poměrně přesně: část milionů přeposlali podnikatelé na účty spřátelených firem, aby zametli stopy. Na konci řetězce je ovšem stejně vybrali v hotovosti.

Kam také putovaly peníze z hazardu

Pravidelně inkasovalo miliony podle informací HN například sdružení Brána Kapura, o kterém nikdo z branže neslyšel. Přišlo si celkem na 57 milionů. Osmnáct dotací za celkem deset milionů korun putovalo třeba i na projekt lyžařského areálu na Plešivci v Krušných horách. Majitelé dotované společnosti jsou ale spojeni s hazardním byznysem. 

Osm spolků, jedni manželé

A jako krytí sloužila občanská sdružení, která sami založili. "Rodinní příslušníci byli v jednom případě disponenty účtu čtyř různých občanských sdružení a v druhém případě byli manželé disponenty účtů dokonce osmi občanských sdružení s tím, že jeden z partnerů byl i disponentem účtu předmětné loterijní společnosti," popsalo své zjištění ministerstvo financí.

ČTĚTE TAKÉ:

Miliony z hazardu tak nakonec podnikatelé využili místo veřejně prospěšných projektů na nákup domů a pozemků. Kalouskovi analytici už kvůli kauze podali trestní oznámení.

INFOGRAFIKA: Česko je země hazardu zaslíbená