Návštěvníci tak mají možnost prohlédnout si například práce Josefa Čapka, Jindřicha Štýrského, Toyen, Jana Zrzavého, Otto Gutfreunda, Jana Štursy či Adrieny Šimotové, Josefa Sudka nebo třeba Jindřicha Štreita a Antonína Kratochvíla. Návštěvníci najdou také archiválie a dokumenty z počátečního „německého“ období domu včetně plakátové produkce. Z poválečných let kurátoři výstavy zdůraznili hlavně období, kdy Dům umění řídil uznávaný Adolf Kroupa.
Dům umění na dnešním Malinovském náměstí byl postaven v roce 1910, původně nesl jméno císaře Františka Josefa. Výstavní program byl pestrý, střídaly se v něm výstavy monografické, tematické, přehlídky uměleckých spolků a sdružení. Objevovala se sice převážně tvorba německých a rakouských umělců, nechyběli však ani čeští a moravští autoři.
Bezprostředně po druhé světové válce byla budova přestavěna architektem Bohuslavem Fuchsem v duchu brněnského funkcionalismu a dostala i nový název. Výstavní činnost Domu umění více odrážela společenské a politické události, pod jeho střechou působilo i divadlo Husa na Provázku. Od roku 1958 získal Dům umění města Brna další prostory v Domě pánů z Kunštátu. I tam je nyní instalována část jubilejní výstavy.
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno