Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stoletý dům slaví se sto umělci

Česko

BRNO Své sté výročí si brněnský Dům umění připomíná symbolicky: výstavou děl připomínajících téměř stovku umělců, kteří touto výstavní síní za její existenci prošli.

Návštěvníci tak mají možnost prohlédnout si například práce Josefa Čapka, Jindřicha Štýrského, Toyen, Jana Zrzavého, Otto Gutfreunda, Jana Štursy či Adrieny Šimotové, Josefa Sudka nebo třeba Jindřicha Štreita a Antonína Kratochvíla. Návštěvníci najdou také archiválie a dokumenty z počátečního „německého“ období domu včetně plakátové produkce. Z poválečných let kurátoři výstavy zdůraznili hlavně období, kdy Dům umění řídil uznávaný Adolf Kroupa.

Dům umění na dnešním Malinovském náměstí byl postaven v roce 1910, původně nesl jméno císaře Františka Josefa. Výstavní program byl pestrý, střídaly se v něm výstavy monografické, tematické, přehlídky uměleckých spolků a sdružení. Objevovala se sice převážně tvorba německých a rakouských umělců, nechyběli však ani čeští a moravští autoři.

Bezprostředně po druhé světové válce byla budova přestavěna architektem Bohuslavem Fuchsem v duchu brněnského funkcionalismu a dostala i nový název. Výstavní činnost Domu umění více odrážela společenské a politické události, pod jeho střechou působilo i divadlo Husa na Provázku. Od roku 1958 získal Dům umění města Brna další prostory v Domě pánů z Kunštátu. I tam je nyní instalována část jubilejní výstavy.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: