Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Rusové v centrále NATO nebyli diplomaté, ale špioni, prohlásil Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg foto: NATO Photos

I přes čerstvý špionážní skandál a nejhorší vztahy od konce studené války se NATO bude nadále snažit s Ruskem o dialog, řekl šéf Aliance Jens Stoltenberg. Rusové, kteří donedávna působili v rámci ruské mise v centrále NATO, podle něj nebyli diplomaté ale operativci ruských tajných služeb.
  20:58

„Vztahy mezi NATO a Ruskem jsou na nejnižším bodu od konce studené války. Pro nás to ale ve skutečnosti není argument proti dialogu,“ prohlásil Stoltenberg před dvoudenní schůzkou ministrů obrany, na které bude Rusko jedním z hlavních témat.

Moskva v pondělí oznámila, že od 1. listopadu zastaví práci své diplomatické mise v centrále NATO v Bruselu a totéž bude platit pro kancelář NATO v Moskvě. 

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov rozhodnutí zdůvodnil jako bezprostřední odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u Aliance v Bruselu před dvěma týdny.

NATO vypovědělo 8 členů ruské diplomatické mise a dalším dvěma odmítlo vydat nové akreditace s tím, že šlo o agenty ruských tajných služeb. Díky přístupu do centrály měli hledat slabiny v zabezpečení počítačových sítí Aliance. Moskva veškerá obvinění odmítla.

Rusko přerušuje práci zastoupení při NATO, reaguje na vypovězení svých lidí

Stoltenberg dnes potvrdil, že „Rusové vyslaní do NATO nebyli diplomaté ale operativci ruských zpravodajských služeb“. Severoatlantická aliance i přesto podle jeho slov hodlá pokračoval v dialogu s Ruskem.

V praxi to bude znamenat, že se spojenci musí nadále spoléhat jen na horkou linku mezi vrchním velitelem sil NATO Todem Woltersem a jeho ruským protějškem Valerijem Gerasimovem. Diplomatické spojení Moskva nechala pootevřené prostřednictvím svého velvyslanectví v Belgii.

Stoltenberg podle svých slov rozhodnutí Moskvy lituje, ale politika NATO zůstává konzistentní. Tedy na jedné straně otevřenost smysluplného dialogu s Moskvou a na straně druhé posílení obrany a odstrašení.

Šéf NATO avizoval, že se ministři obrany budou zabývat schopnostmi, jak účinně čelit novým ruských raketovým systémům včetně těch schopných nést jaderné zbraně.

„V roce 2018 jsme zjistili, že Rusko vyvinulo a rozmístilo rakety v rozporu se smlouvou INF, což vedlo k zániku smlouvy. A od té doby Rusko dále navýšilo svůj arzenál raket a vyvíjí hypersonické zbraně,“ připomněl Stoltenberg s tím, že právě ty představují skutečnou hrozbu pro bezpečnost v celém euroatlantickém prostoru.

„Cílem NATO je svět bez jaderných zbraní. Ale nevěříme v jednostranné odzbrojení. Svět, ve kterém Rusko, Čína a další země jako Severní Korea mají jaderné zbraně, ale NATO je nemá, prostě není bezpečnějším světem,“ dodal.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat