Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Stoner šampionem v MotoGP

MOTEGI Australan Casey Stoner se stal mistrem světa v královské motocyklové třídě MotoGP. První titul v kariéře si jednadvacetiletý jezdec s ducati zajistil už tři závody před koncem sezony v japonském Motegi.

Stonerovi stačilo ke korunovaci mistrem světa šesté místo, protože jeho rival Ital Valentino Rossi s yamahou skončil po technických problémech třináctý a ztratil šanci vybojovat letos šestý titul v nejsilnější kubatuře.

Závod vyhrál Stonerův týmový kolega Ital Loris Capirossi, který ovládl japonskou Grand Prix potřetí za sebou a umocnil úspěch Ducati.

„Tohle je neskutečná chvíle. Ten pocit se nedá s ničím srovnat, chybí mi slova. Nečekali jsme, že bychom mohli získat titul zrovna tady,“ řekl rozesmátý Stoner, který startoval z deváté pozice.

Rossi prohlásil, že Stoner si titul zasloužil. On sám prý doplatil na nevyrovnané výkony své yamahy. „Bojovali jsme, ale měli jsme pár problémů a nakonec jsme druzí,“ uvedl Ital, který se také loni musel spokojit s druhým místem za Američanem Nickym Haydenem. Litoval zejména své chyby na Sachsenringu a poruchy v Misanu, kde v obou případech nedojel. „Není to špatné, byla to náročná sezona,“ řekl Rossi.

V kubatuře do 125 ccm se nedařilo Lukáši Peškovi, jenž obsadil dvanácté místo poté, co na mokré trati dvakrát upadl. V průběžném pořadí šampionátu klesl Pešek ze čtvrtého na šesté místo. Pro Karla Abrahama skončil závod hned v prvním kole.

Do 125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 46:29,900, 2. Talmacsi (Maď./Aprilia) -2,985, 3. Faubel (Šp./Aprilia) -22,405, ...12. PEŠEK (Derbi) -1:10,334. Pořadí MS (po 14 ze 17 závodů): 1. Talmacsi 229 bodů, 2. Faubel 220, 3. T. Kojama (Jap./KTM) 156, 6. PEŠEK 136.

Do 250 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM) 48:28,585, 2. Dovizioso (It./Honda) -4,893, 3. Barbera (Šp./Aprilia) -21,527, ... ABRAHAM (Aprilia) nedokončil. Pořadí MS (po 14 ze 17 závodů): 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 262, 2. Dovizioso 226, 3. De Angelis 208, ...18. ABRAHAM 24.

MotoGP: 1. Capirossi (It./Ducati) 47:05,484, 2. De Puniet (Fr./Kawasaki) -10,853, 3. Elias (Šp./Honda) -11,526. Pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Stoner 297, 2. Rossi (It./Yamaha) 214, 3. Pedrosa (Šp./Honda) 188.