Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Stop ekozakázce, volá sněmovna

Česko

Poslanci požadují po vládě, aby zastavila supertendr na odstranění starých ekologických zátěží

PRAHA Kolem ekologického „tendru století“, kterým chce stát pomocí jedné zakázky odstranit všechny staré ekologické zátěže, se naplno rozjel stranický předvolební boj.

Sněmovna včera požádala vládu, aby zastavila přípravu ekologické zakázky a vzala zpět svá usnesení. Efektivitu zakázky má navíc prověřit sněmovní kontrolní výbor. Usnesení navrhli lidovci a schválili ho spolu s komunisty a ČSSD.

Podle ministra dopravy Gustáva Slamečky by České republice hrozily sankce, protože uchazeči o zakázku by v takovém případě zřejmě vyvolali arbitrážní řízení. „Pokud bude proces zastaven a zrušen, nikdo není schopen říci, jaké budou důsledky,“ říkal Slamečka.

V tendru, který stát vypsal loni v prosinci, zbyly čtyři z původních šesti firem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vrátil totiž do hry konsorcium firem vedené PPF miliardáře Petra Kellnera. Stát tendrem převede na vítěze garance za odstranění starých ekologických zátěží ve výši 115 miliard korun. Reálná cena, kterou by měl vítěz nabídnout, by ale měla být výrazně nižší - přibližně padesát až šedesát miliard. Včera se kvůli tendru do sebe pustili dřívější straničtí i vládní kolegové, šéf lidovců Cyril Svoboda a poslanec TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

„Jestliže platí, že firma nebo konsorcium firem říká, za tyto peníze odstraníme ekologické škody a víc ani korunu, tak je tam taková vata, že když vzniknou další náklady, tak se do toho vejdou. Nebo to dopadne jako u Kapsche. Taky se přísahalo, že je to konečná cena a víc ani koruna,“ řekl v narážce na několikrát prodražovaný mýtný systém Svoboda. Kalousek oponoval, že ministerstvo zatím žádnou smlouvu nepodepsalo a bylo by dobré počkat na nabídky a zjistit, zda je to cenově i časově výhodné.

Po dvou hodinách sněmovní hádky upozornil premiér Jan Fischer, že tendr je možné v této době zrušit jen ze zákonných důvodů, a ty zatím splněny nebyly.

Vláda ale může bez problémů a bez sankcí tendr zrušit po podání nabídek s cenou, za kterou jsou firmy ochotné zátěže odstranit. Obálky podají firmy 10. června příštího roku, o tendru tak zřejmě rozhodne až vláda vzešlá z voleb. Tendr zároveň prověří kontrolní výbor. Jeho místopředseda Libor Ježek (ODS) už před měsícem vyslovil podezření, že zakázka bude předražená. „Pokud to porovnáme s dopravními stavbami, i závěry NKÚ ukázaly, že soutěží-li se delší úsek, je to vždy dražší než krátké úseky,“ řekl s odkazem na předražené české dálnice.

Uchazeče o zakázku zatím nechávají půtky politiků v klidu. „Je to jenom politika. Strany samozřejmě vědí, že se tendr dá zrušit po podání nabídek,“ řekl LN manažer jedné z firem účastnících se tendru, který si nepřál být jmenován.

***

Obálky podají firmy 10. června příštího roku. O vítězi tak rozhodne příští vláda.

„Zakázka století“ 115 miliard je výše garancí, kterými se stát zaručuje za odstranění starých ekologických zátěží firmám, které zprivatizovaly dřívější státní průmyslové podniky. Cena, za kterou vítěz zátěže odstraní, by měla být nižší. Neoficiálně se mluví o tom, že náklady by se pohybovaly kolem 50 až 60 miliard. I tak jde ale bezpečně o největší tendr v dějinách České republiky.

Do tendru se letos v únoru přihlásilo šest konsorcií. Do finále se dostaly jen tři - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering ze skupiny Veolia Environment a firma Environmental Services, kterou vlastní finanční skupina J&T. ÚHOS ale v říjnu rozhodl, že ministerstvo neoprávněně vyřadilo konsorcium vedené PPF Advisory, a vrátil jej zpět do hry o miliardy. Stát si v zadávací dokumentaci vyhradil možnost zakázku zrušit. Jde to ale až po podání nabídek. Termín k podání nabídek s finální cenou, za kterou firmy zakázku století provedou, ministerstvo financí několikrát posunovalo - nakonec až na 10. června 2010.

Autor: