Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Stopka pro sluneční elektrárny

Česko

Distributoři přestali připojovat solární elektrárny. Bojí se o stabilitu energetických sítí.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Získat souhlas s připojením nové sluneční elektrárny k rozvodné síti je po včerejšku takřka nemožné. Společnosti ČEZ a E. ON, které distribuují elektřinu na většině území republiky, včera shodně oznámily, že pozastavují připojování slunečních kolektorů. Už dříve se takto rozhodla i třetí distribuční firma PRE s působností na území Prahy.

Distributoři tak vyhověli výzvě společnosti ČEPS, která zajišťuje stabilitu elektrické soustavy v republice. Vedení ČEPS se domnívá, že nestabilní výkon rychle přibývajících slunečních elektráren by mohl ohrožovat bezpečnost celé soustavy.

„Zpřísnění podmínek pro souhlas s připojením slunečních panelů k síti neznamená, že přestaneme úplně přijímat žádosti. Jen musejí investoři počítat s tím, že třeba 99 % těchto žádostí nebude kladně vyřízeno,“ řekl LN mluvčí společnosti E. ON Vladimír Vácha. Pokud podle něj investor přijde s projektem, který nebude ještě ohrožovat bezpečnost soustavy, a zároveň se pro něj najde vhodná kapacita v síti, může povolení dostat. „Ta šance je ale dnes velmi malá,“ řekl Vácha. E. ON, který působí v jižních Čechách a na jižní Moravě, dnes na „svém“ území eviduje nejvíce slunečních elektráren v zemi. Zatímco v roce 2008 tady výkon kolektorů dosahoval sedmi megawattů, do konce letošního roku se očekává jeho nárůst až na stonásobek, tedy na 700 megawattů. Protože množství sluneční elektřiny, které kolektory dodají do sítě, se nedá kvůli měnícím se přírodním podmínkám stejně jako u větrných zdrojů nikdy dopředu odhadnout, může fotovoltaika náhle zaplavit síť přebytečnou elektřinou a způsobit až zhroucení soustavy.

„Příjem nových žádostí o připojení zastavit nemůžeme, šance, že někdo získá souhlas, je ale v nejbližších dnech či týdnech nulová,“ řekl LN i mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Distributoři teď čekají, až se najde řešení zabraňující možnému „ničivému“ vlivu fotovoltaiky na rozvodnou síť. ČEPS například už pohrozil, že pokud by výkon elektráren rostl současným tempem, už v létě příštího roku by se musely některé kolektory nuceně vypínat. Otázkou ale zůstává, která elektrárna by pak měla zůstat v provozu a kdo by hradil ušlý zisk provozovatelů. Provozovatelé kolektorů stejně jako větrných elektráren, kterých se rozhodnutí o zastavení nových projektů také týká, ale s výkladem ČEPS příliš nesouhlasí. Domnívají se, že energetici zbytečně straší veřejnost nárůstem výkonu fotovoltaiky, který nyní reálný. „Řadu povolení k připojení výkonu drží spekulanti, kteří nakonec žádnou elektrárnu nepostaví,“ řekla LN mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová. Zatímco tak ČEPS hrozí tím, že do konce letošního roku by výkon fotovoltaiky mohl vzrůst ze současných 470 až na 2900 megawattů, fotovoltaická asociace počítá s výkonem jen 1400 megawattů.

Takové množství nestabilního přísunu elektřiny by soustava měla údajně bez problémů zvládnout. „Neuvažujeme ale zatím o žádném soudním sporu. Naopak. Chceme si se společností ČEPS a distributory především vyměnit informace a dospět k nějakému reálnému řešení na na základě reálných čísel,“ uvedla Musilová.

Případné spory o to, zda je faktické omezení rozvoje fotovoltaiky odůvodnitelné hrozbou zhroucení sítí, by řešil Energetický regulační úřad. Dokonce i někteří energetici však vidí za výzvou ČEPS spíše snahu státu o omezení státní podpory slunečních elektráren, která rok od roku roste. Dnes dotuje každý spotřebitel solární panely zhruba pěti procenty ze svého účtu za elektřinu. Čím více ale výkon fotovoltaiky poroste, tím bude muset být vyšší i příspěvek na její dotovaný provoz.

Sice už se připravuje novela zákona, která by měla podporu solárních panelů výrazně snížit. Ta ale bude platit nejdříve od příštího roku. Pokud investoři získají licenci k provozu ještě letos, musí jim stát 15 let garantovat současné výkupní ceny.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...