18. srpna 2008 16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stovky chráněných raků uhynuly na mor

Rak říční | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rak říční | foto: upload.wikimedia.org

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Vlivem moru uhynuly stovky raků říčních v Žebrákovském potoce na Havličkobrodsku. Ochránci přírody se nyní snaží postavit na toku bariéry. Doufají, že se ještě podaří zachránit zdravé korýše žijící na horním toku. Odtud by se po vyčištění potoka mohli zase rozšířit na původní místa.

Naděje je ale mizivá. Nosičem moru jsou američtí raci, kteří do volné přírody pronikají z faremních chovů pro potravinářský průmysl, řekl šéf havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Václav Hlaváč.

"Zvažujeme, zda má ještě smysl uhynulé raky sbírat a likvidovat, aby se to dál nešířilo, ale to je už asi zbytečně," dodal rezignovaně. Račí mor je houbové onemocnění, jež je pro všechny druhy našich raků katastrofou, protože vyhubí celou místní populaci, šíří se velmi rychle a všechna zvířata během krátké chvilky v části toku vyhynou, popsal.

Podle ekologů je nutné bránit všemi dostupnými prostředky rozšiřování nepůvodních amerických raků do volné přírody. Jednak jejich vypouštění, ale i jejich chov v nádržích, odkud mohou uniknout, to znamená třeba v rybnících. Největšími přenašeči račího moru jsou rak pruhovaný a signální.

Sami na něj nezahynou, ale přenáší jej. Nebezpečnou nákazu mohou šířit i rybáři na svých holínkách nebo náčiní. Populace raků v Česku v minulosti zdecimovaly meliorace a špinavá voda, teď ho ničí mor dovlečený ze zámoří nepůvodními živočišnými druhy.
ČTK