Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Stovky léků bez předpisu

Česko

NOVINKA: Na antikoncepci či slabší léky na cholesterol už nebude třeba recept od lékaře

PRAHA Od příštího roku budou stovky léků pro pacienty dostupnější. Například pro slabší léky na cholesterol s obsahem statinů nebo hormonální antikoncepci by mohli lidé chodit rovnou do lékárny, místo aby si nejdřív vyzvedli u lékaře recept. „Naší snahou je zvýšení dostupnosti řady léčivých přípravků z rukou lékárníka,“ vysvětluje změnu ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš.

Vedle dnešních léků na recept a bez lékařského receptu totiž vznikne od ledna nová skupina - léky bez receptu s omezením. „Počítáme s tím, že to nebudou desítky, ale stovky přípravků,“ uvedl Beneš. Loni se reálně na českém trhu vyskytovalo zhruba 1200 přípravků, a tak je to podle něj významný zásah.

V praxi to bude vypadat tak, že pacient přijde bez receptu do lékárny a předloží průkaz pojištěnce, případně další doklad. Lékárník po konzultaci lék vydá, pokud pacient splní určité podmínky. Ty budou různé - může se jednat o omezení věkem nebo počet balení přípravku. Takto vydané léky si bude platit sám, i kdyby na ně na recept přispívala pojišťovna.

Nákup některých dnes volně dostupných léků bude naopak zpřísněn. Do nové kategorie léků s omezením budou zařazeny i některé léky na chřipku, které zneužívají výrobci drog. Jedná se o přípravky s pseudoefedrinem jako Modafen, Paralen Plus nebo Nurofen Stopgrip. Kdo si pro ně do lékárny dojde, bude muset předložit průkaz pojištěnce. Lékárník si pak v centrální databázi ověří, jestli už podobné léky nedávno nekupoval, a případně je nevydá.

„Lékárník bude mít přístup k informaci, že si daný člověk už vyzvedl několik balení léků s pseudoefedrinem. Tento přehled dnes například v Praze, kde je mnoho lékáren, mít nemůže,“ uvádí mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Toho, že by zpřísnění prodeje léků s pseudoefedrinem blokovali producenti léků, se ředitel SÚKL Beneš neobává. I pro ně jsou výrobci drog problémem.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Které léky budou nově v lékárně dostupné bez receptu, ale s omezením, to bude záležet na Státním ústavu pro kontrolu léčiv a na výrobcích léků. „Podporujeme přesun léků do této kategorie, pokud to usnadní pacientům přístup k lékům za zachování kvality péče,“ řekl výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností Radim Petráš.

Zatímco lékárníci vznik skupiny léků, které budou moci s omezením vydávat bez receptu, vítají, prezident České lékařské komory Milan Kubek z něj má obavy. „Pokud by byly bez lékařského předpisu dostupné statiny, tak by to mohlo představovat ohrožení života tisíců pacientů,“ soudí Kubek. O možném rozšíření dostupnosti statinů, které se používají na vysoký cholesterol, přitom mluví nejen SÚKL, ale i farmaceutické firmy. „Pokud se týká léků obsahujících statin, považujeme zařazení do této kategorie za vstřícný krok k pacientům,“ potvrdila Věra Kudynová, mluvčí Zentivy. „Jsme však přesvědčeni, že by to mělo být diskutováno s lékařskými odbornými společnostmi,“ dodala.

Kubek se také obává důsledků uvolnění reklamy na tyto léky zaměřené na širokou veřejnost. V současnosti zákon zakazuje pouze reklamu na léky na recept. „O změně zákona se zatím neuvažuje. Pokud lidem věříme, že mohou o spotřebě léku sami rozhodovat, pak by reklama, která respektuje pravidla, měla být umožněna,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

***

Díky poplatkům je méně léků na recept

V 1. čtvrtletí 2008 v porovnání s předchozím čtvrtletím klesla spotřeba léků na recept z 61 milionu balení na 49 milionů balení. Spotřeba volně prodejných léků naopak vzrostla z 33,4 milionu na 34,4 milionu balení. Zdroj: SÚKL

Autor: