Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Strach mají z nemocí a krádeží

Česko

Týden po zemětřesení na Haiti – Lidé nadále živoří v bídě, situace se zlepšuje jen velmi pomalu

Na Haiti se objevují první nepatrné signály zlepšení.

Například místní policie se opět pustila do své práce.

PORT-AU-PRINCE/PRAHA Život na Haiti se i díky zahraniční pomoci začíná mravenčími krůčky vracet k normálu. Přesto vyhráno zdaleka není.

Nejnověji Haiťanům hrozí šíření některých nemocí, přes jisté zlepšení také lidé mají nadále strach o svou bezpečnost. Pozitivní ale určitě je, že tamní policie se po ničivém zemětřesení opět výrazněji ujímá svých povinností. Policejní sbor na Haiti, který před zemětřesením čítal 4000 lidí a jehož počet nyní klesl na 1500, svým vzhledem i vybavením připomíná spíše armádu. V současnosti má bez ohledu na denní dobu až monotónně stejný úkol: policisté pravidelně v malých dodávkách vyjíždějí do ulic.

Jejich hlavní snahou přitom je udržet pořádek a zabránit rabování. Aprotože se situace v hlavním městě Port-au-Prince místo od místa liší, musela policie v některých případech na rabující lidi i střílet. OSN však věří, že se situace stabilizuje. „Většina incidentů byla zaznamenána ve čtvrtích, které byly vedené jako nebezpečné již před zemětřesením,“ uvedla OSN.

Právě její jednotky haitské policii dlouhodobě asistují. Ve větší míře navíc nyní budou pomáhat i američtí vojáci. Jako problém se však ukazuje to, že již před zemětřesením byl haitský policejní sbor nespolehlivý a nedostatečně trénovaný. V jeho řadách figurovali i někteří bývalí vojáci, kteří měli sklony k překračování zákona a násilnému chování.

V dalších dnech si policisté budou muset kromě rutinní práce poradit i s nebezpečím pramenícím z toho, že z metropolitní věznice rozbořené zemětřesením uprchlo několik tisíc vězňů. „Nyní máme pohotovost. Pravděpodobně příští týden vznikne ještě větší zmatek v ulicích, špatní chlapci se zorganizují a mohou se stát hlavní hrozbou pro policii a obyvatelstvo,“ řekl CNN policejní šéf Mario Andresol. Časté amputace Haiťané živořící ve stanových městečkách mají ale o svou bezpečnost pořádný strach již nyní. „Po soumraku se díky nedostatku elektřiny někteří lidé pokoušejí loupit a zabíjet,“ podotkl Andresol s tím, že uklidnění situace mezi lidmi bez domova představuje „největší výzvu“. Další velké nebezpečí pro obyvatele Haiti představuje šíření nemocí, jako je meningitida, spalničky či silné průjmy.

Zdravotníci se navíc nestíhají postarat řádně o všechny pacienty. Kvůli hrozbě bakteriálních nemocí, jako je třeba sněť nebo tetanus, museli mnohým pacientům amputovat končetiny.

„Problémem je, že se lidem nedostalo lékařské pomoci dostatečně brzo, takže rány jsou velmi zanícené. Někteří pacienti k nám přicházejí s končetinami, ze kterých po celé délce vyčnívá kost,“ uvedla jedna z lékařek. Po týdnu od zemětřesení se podle haitských úřadů číslo obětí pohybuje mezi 100 až 200 tisíci. Situace se však včera alespoň nepatrně zlepšila i díky tomu, že Američané zesílili vzdušné zásobování z vrtulníků. Agentura Reuters za důkaz mírného zlepšení celkové situace označila i to, že se na ulicích začali opět objevovat pouliční prodavači nabízející ovoce a zeleninu.

***

Bilance Týden od neštěstí Oběti: odhady mezi 100 000 až 200 000; postižena byla třetina z 9 milionů obyvatel; bez střechy nad hlavou je 1,5 milionu lidí; oběti či pohřešované hlásí asi 20 zemí Škody: ze tří čtvrtin bylo zničeno Port-au-Prince, ještě více bylo postiženo město Leogane (80 až 90 procent budov)

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...