Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Strach z chřipky: Češi skupují roušky

Česko

Nákupy po tisících potvrzují některé radnice i obchodní řetězce * Rouška nefunguje jako obrana před útoky virů, varují lékaři

BRNO Strach z prasečí chřipky dostal v České republice konkrétní podobu: lidé vykoupili ochranné roušky. Na mnoha místech se na ně stojí fronty, lidé si diskrétně sdělují, kdy a které lékárny je ještě (možná) dostanou.

Každá další zpráva o chřipkové epidemii z roušek činí ještě nedostatkovější zboží. A to přesto, že ministerstvo zdravotnictví hlásí po celém území České republiky teprve přibližně čtyři stovky případů „prasečí“ chřipky typu A(H1N1).

„Jednorázové roušky máme vyprodané už asi dva týdny. A objednat další není kde, podle distributorů výrobci nestíhají,“ uvedla Dagmar Hesslerová z pražské Lékarny Bubeneč. Ve vykupování zásob „nejedou“ jen běžní lidé. Mnohé podniky roušky preventivně kupují ve velkém, stejně se chovají i radnice některých měst.

Svaz pacientů už obvinil úřady, že pochybily, když na problém nemyslely předem. Podle předsedy svazu Luboše Olejára je podobná situace po celé republice: „Ministerstvo zdravotnictví se staralo o vakcíny, další opatření opomnělo. Roušky jsou jednou z mála možností ochrany před chřipkou, která je lidem dostupná. Tedy byla.“ V lékárnách už krčí rameny. Zbyly jim často jen drahé modely s výdechovými ventily a dalšími zlepšeními. „Lidé se ptají pořád. Máme už ale opravdu jen ty drahé roušky v ceně kolem sta korun za kus nebo naopak ty nejobyčejnější jednorázové, které jsou velmi tenké. Ty pevnější jsme vyprodali. Pokud vím, zásoby nejsou ani ve skladech,“ uvedla vedoucí lékárny Brandlova Petra Kolaříková.

Potenciální pacienti často nevnímají, že i roušek a tzv. hygienických masek jsou různé druhy - některé jsou totiž vyrobeny tak, aby omezily šíření nákazy z dechu toho, kdo ji nese, jiné naopak filtrují vdechovaný vzduch.

Zdravotníci navíc varují, že jako obrana před vnějšími útoky virů rouška moc nefunguje. „Sám bych ji na veřejnosti ani nenosil. Účinnější způsob ochrany je to pro lidi už nakažené, aby virus nešířili. Ti by ale hlavně v první řadě měli zůstat doma,“ tvrdí ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček.

Zástupce pacientů Olejár však podobné názory odmítá: „Roušky používají ve všech státech, nechápu, proč naši něco takového zpochybňují.“ Zvýšený zájem o roušky a hygienické masky potvrzují i prodejci.

Pokračování na straně 4

Strach z chřipky: Češi skupují... Dokončení ze strany 1 Také jejich sklady se vyprazdňují. „Poptávka je enormní a už ani nemůžeme slibovat, kdy něco bude,“ potvrdila Eva Pinďáková ze společnosti Czech-Elmed. Odběrateli jsou i organizace, města či dopravní podniky. „Zájem roste, v podstatě máme už jen operační roušky. Většina druhů je vyprodaná a budou nejdříve koncem prosince,“ tvrdí i Jaroslava Dvořáková z INZEP centra. Pro svých asi deset tisíc zaměstnanců, kteří jsou nejblíže zákazníkům, nakoupil roušky například prodejní řetězec Albert. „Už je máme ve skladu,“ dodal jeho mluvčí Libor Kytýr. Zaměstnancům už rozdávají informační letáčky. Roušky nakupují ve velkém i radnice Potvrzenou objednávku deseti tisíc kusů má i radnice devítitisícového města Milevsko na Písecku. Roušky chtějí rozdávat jako prevenci, dostat by je měli například ve školách nebo domovech s pečovatelskou službou. „Poptávka lidí je veliká, v lékárně už neseženete jedinou roušku. Chtěli jsme tak občany tímto krokem i uklidnit,“ vysvětluje investici zhruba ve výši dvanácti tisíc korun místostarosta Michal Polanecký. „Nemyslíme, že jde o samospasitelný krok, ale považujeme to za součást dalších opatření. A ne zbytečnou, jak se nám snaží podsouvat hygienici. Kdyby roušky byly bezpředmětné, proč by se užívaly na operačních sálech,“ zdůraznil místostarosta. Výrobci přiznávají, že přednostně zásobují například nemocnice - a to na základě ročního plánování. Teprve poté mají zásobu pro distributory a lékárny. „Zásoby, předpokládáme, vydrží do konce roku,“ řekla Irena Malá ze společnosti Hartmann, která roušky vyrábí. Zájem ale vnímají a snaží se tomu přizpůsobit.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...