Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stradivárky vděčí za zvuk „době ledové“

Česko

WASHINGTON Mimořádné a s ničím nesrovnatelné akustické vlastnosti 300 let starých nástrojů italského mistra houslaře Antonia Stradivariho, řečeného Stradivarius, spočívají rovnoměrném rozložení hustoty dřeva. Tvrdí to nizozemský lékař Berend Stoel na základě výzkumu lékařským zobrazovacím zařízením.

Berend Stoel z lékařské fakulty univerzity v nizozemském Leidenu ve spolupráci s americkým houslařem Terrym Bormanem provedl tomodensitometrii, tedy analýzu hustoty hmoty u několika houslí, které vyrobili Stradivarius (1644 až1737) a Guarneri del Gesu (1698 až 1744).

Dvojice odborníků chtěla především zkoumat kvalitu materiálu použitého na výrobu houslí. Aby se vyhnuli poškození nástrojů, použili metodu s jejíž pomocí se v medicíně zkoumají hlavně plíce. Doktor Stoel z rentgenového oddělení lékařské fakulty v Leidenu ve spolupráci s pneumologem Janem Stolkem upravil počítačový program používaný pro zkoumání plicní hmoty u pacientů trpících rozedmou plic tak, aby se jím dala studovat hustota dřevní hmoty.

Výsledky zveřejněné v úterý v časopise PLoS ONE ukazují, že celkově není tak velký rozdíl mezi hustotou dřeva moderních houslí a starších nástrojů. Ale 300 let staré nástroje vykazují menší rozdíly mezi hustotou dřeva rostoucího v zimě, či v létě.

Potvrzuje to starší teorii, podle které stradivárky vděčí za svůj jedinečný zvuk chladnému období, jež v době jejich výroby panovalo. Od konce 16. století do poloviny 19. století byly v Evropě teploty celkově nižší a rozšířily se alpské ledovce (malá doba ledová). V letech 1645 až 1715, právě v době, kdy Stradivari působil, nastalo tzv. Maunderovo minimum, kdy bylo ještě chladněji.

Chladno způsobilo zpomalení růstu stromů, takže letní přírůstek není o tolik výraznější, a tedy méně hustý než „zimní dřevo“. Slavný houslař tak používal stromy rostoucí v podmínkách, jaké se už neopakovaly.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA ŘÍDÍCÍHO SYSTÉMU 29.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 29 000 Kč

Mohlo by vás zajímat